Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2018/2019
Oferta edukacyjna
Dyrektor informuje
Rekrutacja kl 1 i kl 0
Mapa Strony
Wywiadówki
Reforma
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych PDF Drukuj Email
Wpisał: biblioteka   
29.10.2010.
logo

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
29 października 2010
>>> więcej <<<


„Szkolna biżuteria… ?”   Każda biblioteka szkolna jest nierozerwalnie związana z placówką oświatową, w której się znajduje. Tak jest na całym niemal świecie, tak jest i u nas. Październik już tradycyjnie jest miesiącem, w którym wszystkie szkolne biblioteki mają swoje święto. 27 października bieżącego roku także książnica w Gminnym Zespole Szkół w Bielanach Wrocławskich, włączyła się w te obchody w bardzo uroczysty sposób. W ramach realizacji bibliotecznego projektu edukacyjnego  od początku roku szkolnego, równolegle z innymi działaniami, przygotowywaliśmy się do tego święta. Uczniowie wykonywali plakaty i gazetki związane tematycznie z czytaniem i instytucją biblioteki, rysowali na lekcjach swoje wyobrażenia nt. teraźniejszych i przyszłych książnic, pokazując często futurystyczne wizje na ich temat. Na finał projektu przygotowaliśmy się szczególnie. Zorganizowaliśmy kilka wystaw : „Książka w humorze rysownika Gwidona Miklaszewskiego”, „Motyw książki w malarstwie. Inspiracje do samodzielnych poszukiwań” oraz chyba najciekawszą - „Książka naj…” – czyli zbiory  piśmiennictwa o nietypowej budowie lub przeznaczeniu. Na tę ostatnią złożyły się książki: naj…grubsze, naj…cieńsze, naj…starsze, naj…młodsze, z naj…większą ilością bohaterów, dla nie…słyszących, dla nie…widzących itp. Do jej wykonania posłużyły nam zbiory biblioteki szkolnej oraz w dużej części wypożyczone od prywatnych bibliofilów. W tym nietypowym dniu obowiązywała wszystkich uczniów „amnestia książkowa”, każdy długo przetrzymywany egzemplarz można było oddać bez żadnych konsekwencji (a głównie bez komentarzy ze strony bibliotekarza ). Dla wszystkich wypożyczających czekała w tym dniu także loteria fantowa i cukierkowy poczęstunek. Uczniowie, nauczyciele, obsługa szkoły i rodzice mogli wpisać się na specjalnej tablicy, składając bibliotekarzom życzenia, pisząc o swoich oczekiwaniach lub najzwyczajniej w świecie dzieląc się refleksjami na ich temat. Nie chwaląc się, w przytłaczającej większości były to słowa bardzo ciepłe i miłe.
   Na co dzień biblioteki szkolne są często niedocenianymi pracowniami w placówkach oświatowych. Ich szara, codzienna praca ginie w „szkolnym tłumie”. Ale właśnie w takich dniach, jak ten wyżej opisany, możemy się pokazać w pełnej krasie i dowiedzieć się jak naprawdę jesteśmy postrzegani. Nie „pchając” się na świecznik też można błyszczeć. I my hołdując tej idei, staramy się być małymi „błyskotkami” w wielkiej, szkolnej biżuterii.
Jadwiga Kosińska

Zmieniony ( 29.10.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2019 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.