Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow Finał spotkań czytelniczych Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2018/2019
Oferta edukacyjna
Dyrektor informuje
Rekrutacja kl 1 i kl 0
Mapa Strony
Wywiadówki
Reforma
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Finał spotkań czytelniczych PDF Drukuj Email
Wpisał: biblioteka   
28.09.2010.

Całoroczna podróż w świat książek !!!

Kolejny już rok wraz z wolontariatem realizowany był projekt edukacyjny pt. „Środy czytelnicze”.  Skierowany był on do uczniów klas „0–I” Szkoły Podstawowej  oraz Przedszkola Samorządowego w Bielanach Wrocławskich. Celem projektu było kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem i propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Raz w tygodniu biblioteka szkolna gościła najmłodszych czytelników, a gimnazjaliści wraz z realizatorem projektu udawali się do przedszkola, aby tam czytać maluchom w różnych grupach wiekowych.
W ramach akcji „Cały Wrocław czyta dzieciom – Całe Bielany czytają dzieciom” raz w miesiącu gościłyśmy w bibliotece, na tzw. środach czytelniczych, rodziców, wolontariuszy
i nauczycieli, którzy czytali uczniom z klas „0” i I Szkoły Podstawowej wybrane pozycje z literatury dziecięcej. Pod koniec każdego semestru odbywał się konkurs czytelniczy sprawdzający wiedzę uczniów z zakresu przeczytanych książek. Natomiast 26 maja 2010 r. miał miejsce uroczysty finał naszych środowych spotkań, który był prawdziwym „Świętem Czytania”. Tego dnia podsumowaliśmy realizację całorocznego projektu i rozdaliśmy podziękowania klasom i nauczycielom za udział w akcji. Dzieciaki chętnie odpowiadały na zadawane zagadki, jak również popisywały się swoimi talentami śpiewając przygotowane specjalnie na tę uroczystość piosenki. Finał „Śród czytelniczych” pokazał, że dzieci uwielbiają bajki i baśnie oraz utożsamiają się z ich bohaterami. Wspólna zabawa bardzo ich integrowała i wyzwoliła najlepsze instynkty, takie jak dobroć, chęć pomagania, miły uśmiech. Umiejętność czytania i częstego obcowania z książką wyposaża dzieci na przyszłość w wiele praktycznych cech i umiejętności.
Nasza akcja przyniosła wiele korzyści wszystkim zainteresowanym stronom: młodym uczniom, przedszkolakom, wolontariuszom i zapraszanym do biblioteki gościom. Okazało się, że nawet bardzo rozbrykane dzieci, zmieniały się i wyciszały pod wpływem słowa czytanego. Było z nimi mniej problemów w szkole i poza nią. Wolontariusze natomiast uczyli się odpowiedzialności, empatii, widzieli, że warto bezinteresownie pomagać innym – w tym przypadku małym dzieciom.
          Joanna Para
Zmieniony ( 18.02.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2018 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.