Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow Finał spotkań czytelniczych Header Pic

Finał spotkań czytelniczych PDF Drukuj Email
Wpisał: biblioteka
28.09.2010.

Całoroczna podróż w świat książek !!!

Kolejny już rok wraz z wolontariatem realizowany był projekt edukacyjny pt. „Środy czytelnicze”.  Skierowany był on do uczniów klas „0–I” Szkoły Podstawowej  oraz Przedszkola Samorządowego w Bielanach Wrocławskich. Celem projektu było kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem i propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Raz w tygodniu biblioteka szkolna gościła najmłodszych czytelników, a gimnazjaliści wraz z realizatorem projektu udawali się do przedszkola, aby tam czytać maluchom w różnych grupach wiekowych.
W ramach akcji „Cały Wrocław czyta dzieciom – Całe Bielany czytają dzieciom” raz w miesiącu gościłyśmy w bibliotece, na tzw. środach czytelniczych, rodziców, wolontariuszy
i nauczycieli, którzy czytali uczniom z klas „0” i I Szkoły Podstawowej wybrane pozycje z literatury dziecięcej. Pod koniec każdego semestru odbywał się konkurs czytelniczy sprawdzający wiedzę uczniów z zakresu przeczytanych książek. Natomiast 26 maja 2010 r. miał miejsce uroczysty finał naszych środowych spotkań, który był prawdziwym „Świętem Czytania”. Tego dnia podsumowaliśmy realizację całorocznego projektu i rozdaliśmy podziękowania klasom i nauczycielom za udział w akcji. Dzieciaki chętnie odpowiadały na zadawane zagadki, jak również popisywały się swoimi talentami śpiewając przygotowane specjalnie na tę uroczystość piosenki. Finał „Śród czytelniczych” pokazał, że dzieci uwielbiają bajki i baśnie oraz utożsamiają się z ich bohaterami. Wspólna zabawa bardzo ich integrowała i wyzwoliła najlepsze instynkty, takie jak dobroć, chęć pomagania, miły uśmiech. Umiejętność czytania i częstego obcowania z książką wyposaża dzieci na przyszłość w wiele praktycznych cech i umiejętności.
Nasza akcja przyniosła wiele korzyści wszystkim zainteresowanym stronom: młodym uczniom, przedszkolakom, wolontariuszom i zapraszanym do biblioteki gościom. Okazało się, że nawet bardzo rozbrykane dzieci, zmieniały się i wyciszały pod wpływem słowa czytanego. Było z nimi mniej problemów w szkole i poza nią. Wolontariusze natomiast uczyli się odpowiedzialności, empatii, widzieli, że warto bezinteresownie pomagać innym – w tym przypadku małym dzieciom.
          Joanna Para
Zmieniony ( 18.02.2011. )