Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Publikacje nauczycieli arrow Sytuacja dziecka wychowującego się w rodzinie z problemem alkoholowym Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2018/2019
Oferta edukacyjna
Dyrektor informuje
Rekrutacja kl 1 i kl 0
Mapa Strony
Wywiadówki
Reforma
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Sytuacja dziecka wychowującego się w rodzinie z problemem alkoholowym PDF Drukuj Email
Wpisał: E Hebda   
01.02.2002.

Sytuacja dziecka wychowującego się w rodzinie z problemem alkoholowymWychowywanie się w rodzinie z problemem alkoholowym prowadzi do powstania w psychice dziecka wielu bolesnych ran. Niezależnie od tego jakie intencje przyświecają postępowaniu rodziców, ich wpływ na dziecko pozostaje taki sam.

"Tragedia alkoholizmu rozgrywa się w konsekwencji w uczuciach dzieci"
B.E. Robinson

Niezaspokojenie podstawowych potrzeb emocjonalnych, takich jak potrzeba bycia kochanym, ważnym dla kogoś, akceptowanym, sprawia, że uczą się wypierać własne potrzeby i zaprzeczać im. Dzieci z takich rodzin silnie przeżywają zakłócenia w stanie poczucia swojego bezpieczeństwa. Doświadczają wielu napięć, lęków, dezorientacji, samotności i odrzucenia. Jeśli nawet rodzice okazują czasami miłość nie może to stanowić stałego źródła oparcia i akceptacji koniecznych dziecku.
W ostatecznym rozrachunku czują się zawsze odrzucone, ponieważ rodzice wybierają alkohol, niesprawiedliwie karzą lub zajmują się ważniejszymi dla nich sprawami. Dzieci te uczą się, że okazywanie uczuć grozi odepchnięciem, a nawet agresją ze strony rodziców. Przekonują się, iż ich najgorętsze uczucia nigdy nie zostaną odwzajemnione oraz, że protestowanie w tej sytuacji niczego nie zmieni, a tylko może spowodować nieszczęście. Aby znieść lęki i cierpienie oraz nie czuć pogardy dla siebie tłumią własne uczucia, zarówno pozytywne jak i negatywne. Pozwala to wprawdzie na zmniejszeniu cierpienia, jednak uniemożliwia także przeżywanie stanów przyjemnych. Reakcją na odrzucenie rodziców jest poczucie niższej wartości. Odrzucone dziecko rośnie w upokarzającym je przekonaniu, że "skoro rodzice mnie nie chcą, to nie zasługuję na lepsze traktowanie". W konsekwencji przez całe życie wstydzi się samego siebie.
Dzieci alkoholików nie mają szans na przyswojenie sobie jednoznacznego systemu wartości, ponieważ rodzice łamią normy i zasady, które ustalili. Dzieci żyjąc w ciągłym chaosie ustawicznie i rozpaczliwie podejmują próby opanowania sytuacji. Nabierają przekonania, że od powodzenia tych prób zależy nie tylko ich własne bezpieczeństwo, ale i poprawa funkcjonowania całej rodziny. W konsekwencji wytwarza się w nich silna potrzeba stałego kontrolowania siebie i innych. Towarzyszy im również poczucie braku porządku moralnego - nie wiedzą co jest dobre, a co złe, co pożądane, a czego należy unikać.
Reakcją na ten bałagan w systemie wartości jest silna potrzeba poszukiwania zasad etycznych, które byłyby wyznacznikami życia. Niemal zawsze gnębi je poczucie winy. Uważają bowiem, że one same ponoszą odpowiedzialność za nadużywanie przez rodziców alkoholu.
Takie skryte przekonanie umacniają jeszcze sami rodzice, którzy obwiniają dzieci mówiąc im że to właśnie przez ich zachowanie zmuszeni są do picia.

"Rodzice posługują się krytyką, jako środkiem kontroli, a więc bez względu na to, co dziecko zrobi, rodzic, znajdzie coś, co można skrytykować. Dziecko staje się ujściem dla frustracji, kozłem ofiarnym, na którego zwala się wszystko co nie udaje się rodzicom"
S. Forward (Toksyczni rodzice)

Dzieci dręczy poczucie winy, toteż mobilizują się, aby być lepsze, by osiągnąć doskonałość. Ciągły stres bywa też przyczyną wielu niepożądanych efektów somatycznych mających wpływ na stan zdrowia dziecka, utrudniając tym samym naukę oraz nawiązywanie kontaktów interpersonalnych. Często problemy jakie ma dziecko w szkole są następstwem niestabilnej sytuacji rodzinnej, będącej skutkiem alkoholizmu.
Dzieci pozbawione poczucia bezpieczeństwa i rodzicielskiej akceptacji, zamykają się w kręgu własnych problemów, niejasnych myśli i pytań bez odpowiedzi.
Spostrzegając świat w coraz to ciemniejszych barwach zaczynają przyzwyczajać się do nieustającego poczucia zagrożenia, niepewności i pustki uczuciowej, które negatywnie wpływają na ich prawidłowe funkcjonowanie społeczne.

"Okres wczesnodziecięcego rozwoju w systemie rodziny alkoholowej wiąże się ze stresem, którego nasilenie przekracza dalece to, co uważamy za normalne, ludzkie doświadczenie. Jeżeli nie uznamy tego twierdzenia za prawdziwe, pozostaje nam wiara w to, że alkoholizm rodziców jest zjawiskiem całkowicie normalnym. I niech Bóg ma nas w swojej opiece, jeśli byśmy kiedykolwiek rzeczywiście w to uwierzyli".
Timmen Cermak, (A primer on Adult Children of Alkoholics)

Zmieniony ( 07.05.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2018 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.