Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow Spotkanie przy świecach Header Pic

Spotkanie przy świecach PDF Drukuj Email
Wpisał: biblioteka
10.11.2008.
ksiazka.gif

Spotkanie przy świecach
23 października 2008

BIBLIOTECZNE ŚWIĘTO PO RAZ KOLEJNY

Co roku, w październikowej aurze w Gminnym Zespole Szkół w Bielanach Wrocławskich ma miejsce biblioteczne święto – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Nieco inaczej było w tym roku, bowiem świętowaliśmy nie jeden dzień, ale cały miesiąc. PAŹDZIERNIK przeciętnemu czytelnikowi nie kojarzy się z książką, dla niej „zarezerwowany” jest raczej MAJ, niemniej jednak biblioteki szkolne na całym świecie właśnie ten jesienny okres wybrały dla uczczenia swojej działalności.
A działo się wiele.
    Zainaugurowaliśmy kolejną edycję akcji „Cały Wrocław Czyta Dzieciom”, w ramach której m.in. odbywają się comiesięczne spotkania czytelnicze w bibliotece szkolnej. W ich trakcie naszym milusińskim czytają nauczyciele i zaproszeni goście, a co kilka miesięcy odbywać się będzie konkurs czytelniczy, w którym nagrodę – zaproszenie do pizzerii – ufundowała PIZZA HUT.
    Podczas tego nietypowego miesiąca częściej niż zwykle rozmawialiśmy z dziećmi i młodzieżą o ulubionych pozycjach książkowych, filmach, przedstawieniach teatralnych i muzyce. Przez cały miesiąc obowiązywała wyjątkowa „amnestia książkowa”, a najwięksi nasi dłużnicy nie tylko nie musieli obawiać się pytań w stylu - „…dlaczego tak długo przetrzymywałeś książkę…?”, ale często oddawszy ją mogli jeszcze liczyć w ramach „zachęty do czytania” na … słodki poczęstunek.
    Pod koniec tego niezwykłego miesiąca odbyła się loteria, w której uczestniczyli wszyscy wypożyczający i oddający w danym dniu książki ze szkolnej biblioteki. Każdy los wygrywał i choć nie były to nagrody w rodzaju laptopa, skutera czy najnowszej gry komputerowej, to chętnych na przeróżne drobiazgi lub słodkie ”co nieco” nie brakowało.
    Kulminacyjnym punktem obchodów było „Poetyckie spotkanie przy świecach”, na które poza uczniami reprezentującymi wszystkie poziomy nauczania, zaproszona została Dyrektor tutejszej placówki, p. B. Ćwiek. Biblioteka szkolna oświetlona tylko świecami (poza miejscem dla czytających), prezentowała się w tym dniu wyjątkowo nastrojowo i podniośle. Wiersze własne, jak i mniej lub bardziej znanych poetów czytali uczniowie oraz Pani Dyrektor. Biblioteka szkolna od dawna zbiera wiersze i opowiadania napisane przez wychowanków naszej szkoły, może kiedyś uda się je wydać drukiem. Póki co zachęcamy wszystkich (m.in. poprzez takie, jak opisana wyżej akcja) do pisania a przede wszystkim do chwalenia się swoimi literackimi zdolnościami.

p1050311.jpg
p1050315.jpg
p1050317.jpg
p1050318.jpg