Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Dokumenty szkoły arrow Wolontariat Header Pic
Header Pic
Start
Klasy
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Dolnośląska e-Szkoła
Kalendarz 2017/2018
Plan lekcji 2017/2018
Oferta edukacyjna
Dyrektor informuje
Mapa Strony
Wywiadówki
Reforma
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Wolontariat PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Para   
20.09.2007.


WOLONTARIAT W NASZEJ SZKOLE


    Od września 2005r. uczniowie naszego gimnazjum systematycznie podejmują działania związane z wolontariatem. Szkoła stała się miejscem, w którym młodzi ludzie uczą się otwartości, szacunku dla innych oraz wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wolontariat pojawił się w działaniach szkoły jako jeden z elementów realizowanego szkolnego programu wychowawczego. Cieszy fakt, iż nasi uczniowie odczuwają potrzebę podejmowania różnych przedsięwzięć na rzecz innych, dzielą się tym, co w nich dobre i szlachetne - w myśl zasady, że „przyjemniej jest dawać niż brać”.
    W poprzednich latach nasza młodzież brała udział w następujących działaniach:
akcjach charytatywnych dotyczących np. zbiórek książek i zabawek dla domów dziecka, zbiórek darów dla szkoły polskiej na Ukrainie i w Wilnie, zbiórek produktów chemicznych dla domu samotnej matki imprezach dla młodszych dzieci np. Święcie Pieczonego Ziemniaka, Mikołajkach i Zabawie Karnawałowej, Dniu Dziecka, Święcie dyni, Święcie warzyw, Święcie jabłka, Pikniku Rodzinnym, działaniach w przedszkolu i w bibliotece szkolnej w ramach akcji „Cały Wrocław czyta - Całe Bielany czytają”
Rozpoczął się kolejny rok działalności wolontariatu w naszej szkole.
  24 września w Bielanach Wr. odbył  się III Bielański Bieg Rodzinny. Wolontariusze  z Gimnazjum im. UNICEF uczestniczyli  w tej imprezie, której celem imprezy było zaangażowanie rodzin do wspólnego spędzania czasu wolnego, będącego ważnym czynnikiem integrującym oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez sport, rozrywkę i wypoczynek. Podczas zabawy przygotowano dla dzieci i młodzieży szereg atrakcji m. in. bieg krasnala i
sztafetę rodzinną. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymywali medale, a najmłodsi słodycze. Prowadzącymi konkurencje byli wolontariusze z naszego gimnazjum, aż 30 uczniów zaangażowało się w pomoc przy organizacji imprezy. Wolontariuszki rozlewały i podawały biegaczom wodę oraz wręczały im medale. Część dziewcząt pracowała w biurze zawodów, gdzie zapisywały uczestników. Chłopcom zostało przydzielone bardzo odpowiedzialne zadanie – kierowali ruchem drogowym na trasie biegu.   Frekwencja była bardzo wysoka. Biegacze przyjechali z różnych okolic Dolnego Śląska, rozpoczynając od Bielan Wrocławskich, kończąc na Wałbrzychu.Organizatorzy przygotowali dwie trasy: 5-kilometrowa i 10 – kilometrową pętlę, która przebiega ulicami Bielan Wr.  Atmosfera była wspaniała, co mogą potwierdzić chyba wszyscy, a w szczególności wolontariusze.
  Natomiast 15 października 2014 r. w godzinach od 14:30 do 16:30 uczniowie klas I-II Sp. spotkali się, aby wspólnie obchodzić jesienne święto, które nosiło nazwę  „Święto ziemniaka”. W październikowe popołudnie wolontariusze z gimnazjum, pod opieką nauczycieli przygotowali wiele pomysłowych zabaw, w których chętnie uczestniczyły maluchy.  Imprezę zainicjowała część artystyczna przygotowanym przez dzieci „Tańcem Kłaniany” oraz krótkim  przedstawianiem pt. „Jesienna scenka”. Wolontariusze z gimnazjum wraz z nauczycielami przygotowali ciekawe konkurencje plastyczne m. in.: „Malowanie jesieni na dużym formacie”, „Wyklejanka z suszonych liści”, „ Jesienne drzewa”. Hitem okazały się konkurencje sportowe m.in.: „Zbieranie kasztanów na czas”, „Slalom między plastikowymi butelkami”, „Bieg z kasztanem na łyżce”, „Rzut szyszką do kosza” i „Ziemniaczane kręgle”. Wszyscy uczestnicy zabawy, a było ich naprawdę sporo,chętnie posilali się ciastami  wykonanymi przez rodziców uczniów najmłodszych klas. Kulminacyjnym punktem imprezy był ziemniaczany poczęstunek prosto z ogniska. Wolontariusze z naszego gimnazjum kolejny raz bezinteresownie zaangażowali się w pomoc,przygotowanie i przeprowadzenie całej imprezy, umilając najmłodszym uczniom popołudniowy pobyt w szkole. Z naszych obserwacji,przeprowadzonej ankiety i wrażeń spisywanych na gorąco wynikało, że dzieci bardzo dobrze się bawiły i już czekają na podobne, tego typu spotkanie.
  Kolejne działanie wolontariuszy dotyczyło zorganizowania 6 grudnia 2013r. popołudniowej imprezy dla najmłodszych „Spotkania z Mikołajem”. Już od  rana, przy dźwiękach dzwoneczków wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły w Bielanach Wr. witał Święty Mikołaj ze śnieżynkami obdarowując  wchodzących cukierkami. Szacowny gość, czyli tego dnia miał pełne ręce roboty. Na wszystkich bowiem lekcjach odwiedzał klasy rozdając uradowanym dzieciakom prezenty. Prawdziwa zabawa zaczęła się w godzinach popołudniowych, kiedy to uczniowie z klas 0–III SP., po uprzednim zaproszeniu Św. Mikołaja, mieli możliwość obejrzenia przedstawienia pt. „Czy Mikołaj przyjedzie” i wysłuchania piosenek o tematyce mikołajkowo–świątecznej.Po występach artystycznych nasi milusińscy tworzyli kolorowe, piękne i świecące ozdoby choinkowe: bombki, aniołki, kartki świąteczne, bałwanki i inne drobiazgi, które później przystroiły naszą szkolną choinkę. Każdy miał więc możliwość spróbowania swoich sił wspierany przez nauczycieli oraz wolontariuszy z gimnazjum. Na sali gimnastycznej uczniowie mieli sprawdzić się w konkurencjach sportowych, a więc: skakali na bombce, grali w mikołajowe kręgle, skakali w worku na prezenty, rzucali prezentami do kosza, ciągnęli sanie i pokonywali śnieżkowy slalom. Nie zabrakło oczywiście cukierków, którymi przez cały dzień raczył dzieci Św. Mikołaj oraz popołudniowego, słodkiego poczęstunku z herbatką włącznie. Dzieciaki zmęczone całodniowym świętowaniem, ale szczęśliwe i uradowane wracały tego dnia do swoich domów.
Cieszy fakt, iż w każdej kolejnej imprezie uczestniczy coraz większa liczba uczniów gimnazjum, którzy poświęcają swój wolny czas organizując działania dla najmłodszych dzieci w naszej szkole.
   Po raz pierwszy w maju 2010 r.uczniowie klas 0-IV spotkali się, aby wspólnie obchodzić „Święto Kwiatowego Latawca”. Głównym zadaniem realizowanego projektu  było pobudzenie dzieci do aktywności ruchowej, twórczej i artystycznej oraz  integracja społeczności szkolnej i lokalnej. Rozwijano również umiejętności manualne i konstruktorskie naszych milusińskich.
Kulminacyjnym punktem realizowanego zadania było spotkanie 20.05.2010 roku w godz. od 14:30 -16:30. Uroczystość rozpoczęła piosenka „Dmuchawce, latawce, wiatr” w wykonaniu dzieci z kl. III a, która wprowadziła nas w nastrój tego dnia. Wszyscy zebrani mogli posłuchać krótkiej historii latawca i obejrzeć scenkę teatralną pt. „Co się stało z pszczółką Mają”. PO części artystycznej dzieci chętnie tworzyły kwiatowe wianki, robiły papierowe kwiaty i je ozdabiały, wyklejały kwiaty z bibuły, ale największą radość sprawiło im malowanie dłońmi wiosennego pejzażu. Miały również możliwość  pochwalenia się swoimi talentami, a więc zaśpiewać wiosenne piosenki.  W sali gimnastycznej czekały już na wszystkich przygotowane konkurencje sportowe m.in. „Kwiatowy tor przeszkód”, „Rzut piłkami do kwiatowego kosza”, „Slalom między kwiatowymi pachołkami”, w które dzieci chętnie się angażowały. Równocześnie w czasie, gdy dzieci się bawiły chętni uczniowie mogli wykonać własnego latawca.
   Od roku szkolnego 2005/06 w naszej szkole, w ramach wolontariatu z realizujemy projekt  „Czwartki czytelnicze”, Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, a także kształcenie empatii wśród starszej młodzieży. Udało nam się zachęcić młodzież gimnazjalną do udziału w akcji - wolontariusze z koła bibliotecznego, raz w miesiącu prowadzą zajęcia w Przedszkolu Samorządowym lub czytają dzieciom książki w bibliotece, w specjalnie przygotowanym w tym celu „kąciku czytelniczym”. Uczniowie z zaangażowaniem rozwijają pasje czytelnicze małych słuchaczy.  Zaproponowaną formą dokumentowania działań szkolnego wolontariatu jest KSIĘGA WOLONTARIATU, strona internetowa oraz wystawy zdjęć. Mamy nadzieję, że młodym adeptom wolontariatu nie zabraknie zapału i energii, a swoje pomysły zrealizują osiągając w zamian najpiękniejszą gratyfikację – zadowolenie i wdzięczność podopiecznych.

Imprezy w których uczestniczył  wolontariat:


Rok szkolny: 2017/2018

- Bielański Bieg Rodzinny - IV edycja

Rok szkolny: 2016/2017

- Podziękowania - Serce dla Afryki
- Gimnazjaliści uczą się pomagać!
- IV Wrocławski Bieg Sponsorowany
- Młodzi dla bezdomnych - 2016
- Podziękowanie za udział w akcji Podaruj paczkę na kresy - 2016
- Spotkanie z Mikołajem
- Przedświąteczne działania w Gminnym Zespole Szkół w Bielanach Wr.
- Bielański Bieg Rodzinny (edycja III)

Rok szkolny: 2015/2016

- Serce dla Afryki
- Wolontariat dla bezdomnych
- Fabryka bombek
- Podziękowanie za udział w akcji „Podaruj paczkę na kresy”
- Zbieramy dary dla Polaków na Ukrainie i Wileńszczyźnie
- Bielański Bieg Rodzinny - II edycja


Rok szkolny: 2014/2015

- Wolontariusze dla bezdomnych
- Wrocławski bieg sponsorowany
- Dary dla Polaków na Ukrainie i Wileńszczyźnie
- Święto ziemniaka po bielańsku
- Bielański Bieg Rodzinny o Puchar Sołtysa Adama Orylskiego


Rok szkolny: 2013/2014
- Uczennice naszego gimnazjum uczą się pomagać
- Zbiórka darów dla Wileńszczyzny i na Ukrainę
- Piknik Rodzinny "Pożegnanie lata 2013"
- Projekt edukacyjny "Co nam jesień w koszu niesie?"

Rok szkolny: 2012/2013
- Podziękowanie - dary dla Wileńszczyzny i na Ukrainę
- Mikołajki
- Jesienne dary lasu

Rok szkolny: 2010/2011
- Wielkanocne zwyczaje
- W ekologicznym ogrodzie
- Mikołajki

Rok szkolny: 2009/2010
- Święto Jabłka
- Mikołajki

Rok szkolny: 2008/2009
- Święto Warzyw
- Mikołajki

 
Zmieniony ( 21.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł
Header Pic
left unten right unten
© 2018 Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.