Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  Pfeil Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2019/2020
Dyrektor informuje
Rekrutacja 2020/2021
Wywiadówki
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Centrum Multimedialne PDF Drukuj Email
Wpisał: K.Stobnicki   
09.03.2007.
slonko.gif

Centrum Multimedialne
9 luty 2007

>>> więcej <<<


Szkolna biblioteka oknem na świat!

  Od września 2006 roku w naszej szkole działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Powstało ono na wniosek przedstawiony przez panią Dyrektor Szkoły Beatę Ćwiek, dzięki realizacji kolejnej edycji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dostawa sprzętu komputerowego i montaż zorganizowane były przez Kuratorium Oświaty. Tym sposobem otrzymaliśmy 4 nowoczesne stanowiska komputerowe dla czytelników, sieciowe urządzenie wielofunkcyjne oraz oprogramowanie multimedialne. Sprzęt ten został zainstalowany w naszej bibliotece. Do dyspozycji użytkowników zainstalowany jest system operacyjny Microsoft Windows XP Prof. oraz zintegrowany pakiet biurowy Microsoft Office Pro 2003. Dysponujemy również pakietem multimedialnym, na który składają się:
  1. Powszechna Encyklopedia PWN edycja 2006,
  2. Atlas Świata PWN edycja 2005,
  3. Słowniki PWN:
  • Słownik języka polskiego,
  • Słownik wyrazów obcych,
  • Słownik ortograficzny,
  • Słownik poprawnej polszczyzny


   ICIM to nowoczesny warsztat pracy współczesnego ucznia i nauczyciela. Dzięki niemu nasi czytelnicy mają dostęp do źródeł informacji we wszystkich możliwych formach, są nimi książki, czasopisma, informacje zapisane na nośnikach CD, DVD oraz informacje dostępne w Internecie.
Z ICIM mogą korzystać uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w godzinach otwarcia biblioteki szkolnej. Dzięki nowym komputerom można wyszukiwać informacje na określony temat, korzystając z zasobów Internetu, a także edukacyjnych programów multimedialnych, znajdujących się w naszej bibliotece.
   W pierwszej kolejności  został opracowany regulamin ICIM, który precyzyjnie określa zasady korzystania z tego źródła wiedzy i informacji. Każdy użytkownik ma obowiązek wpisywania się do tzw. "Zeszytu odwiedzin ", w którym podaje cel pracy z komputerem oraz źródło, z jakiego korzysta (temat), imię i nazwisko, klasę i godzinę. Daje to możliwość kontrolowania poczynań uczniów w Internecie. Dzięki temu, że na komputerach jest zainstalowany program SoftStory Opiekun Ucznia - oprogramowanie zabezpieczające przed wyświetleniem stron internetowych zawierających treści niepożądane - możemy mieć nadzieję, że dzieci i młodzież z nich korzystająca nie natrafi na niebezpieczne dla siebie treści. Miesięcznie z komputerów w bibliotece korzysta ok.250 osób. MCI jest dostępne dla naszych czytelników w dni nauki szkolnej (od poniedziałku do piątku). Młodzież korzysta z komputerów przed lekcjami, po lekcjach, w czasie przerw oraz podczas zajęć indywidualnych i tzw. okienek. Opiekunami ICIM są nauczyciele bibliotekarze, panie Jadwiga Kosińska i Joanna Para.
   Od samego początku istnienia Centrum zainteresowanie uczniów Internetem było bardzo duże i budziło wiele emocji. Trudno było im zrozumieć, że nie można korzystać z gier komputerowych, z tzw. chatów, blogów. Wiele razy musiałyśmy im przypominać o tym, że Internetowe Centrum Informacji służy celom edukacyjnym, czyli poszerzaniu i pogłębianiu wiedzy, nie zaś tylko rozrywce. Po pewnym czasie nam się to udało.
Nasi uczniowie są częstymi bywalcami ICIM, gdzie wyszukują informacje potrzebne im na zajęcia lekcyjne, uzupełniają swoją wiedzę z różnych przedmiotów, przygotowują się do licznych konkursów szkolnych i pozaszkolnych. Wykorzystują również Internet w celu pogłębienia i poszerzenia swoich zainteresowań (np. chłopcy często wyszukują informacje na temat współczesnej motoryzacji i sportu, dziewczyny szukają dodatkowych wiadomości na  temat pielęgnacji swoich milusińskich). Wszyscy mają również możliwość tworzenia prezentacji multimedialnych  na lekcje (takie prezentacje spełniają rolę referatów na lekcje), bądź na konkursy szkolne i pozaszkolne, tworzenia plików w edytorze tekstów. Uczniowie klas III gimnazjum mają możliwość logowania się w systemie w celu zapoznania się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych i załatwiania formalności związanych z przyjęciem do tych szkół.
   U nas powstaje część artykułów pisanych przez uczniów i nauczycieli do gazetek szkolnych. Sprawniej działa również Zespół ds. Promocji Szkoły, który ma większą możliwość archiwizowania zdjęć, wysyłania artykułów z różnych uroczystości szkolnych do prasy lokalnej, czy wrocławskiej i kontaktowania się z redaktorami tych gazet przez pocztę internetową. Nauczyciele wykorzystują zasoby informacji udostępnianych dzięki MCI w celu opracowania pomocy dydaktycznych wykorzystywanych na lekcjach oraz przy realizacji ścieżek m. in. czytelniczo-medialnej. Tworzą i drukują dokumenty szkolne, mają możliwość przesyłania materiałów i wykonywania zadań wynikających z udziału w różnych projektach edukacyjnych, a także prowadzenia korespondencji z ich organizatorami. Wielu z nich  pisze, redaguje i umieszcza aktualne informacje na szkolnej stronie internetowej. Pedagodzy za pośrednictwem Internetu kontaktują się  także z innymi placówkami oświatowymi.
   Nasze ICIM przyczynia się do wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu majątkowego, co jest szczególnie istotne w środowisku poza dużą aglomeracją. Przyczynia się także do integracji młodzieży w aspekcie różnic kulturowych, sprawności fizycznej i intelektualnej, zmusza do ustawicznego kształcenia się i samokształcenia uczniów, nauczycieli. Umożliwia społeczności szkolnej  dostęp do Internetu poza systemem lekcyjnym, jak również daje możliwość przeszukiwania zasobów innych bibliotek publicznych Wrocławia w celu wyszukania publikacji na zadany temat, których nie ma w naszych zbiorach.
   Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej stwarza wiele możliwości poznawczych. Pamiętać jednak musimy, że aby służył wszystkim użytkownikom jak najdłużej, istnieje potrzeba zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, aby nie doszło do uszkodzenia sprzętu. Pamiętać należy również o wszystkich zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.
   ICIM stwarza możliwość szybkiego dotarcia do potrzebnych materiałów, które nie zawsze można zdobyć w tradycyjny sposób, a zarazem jest to nowoczesne narzędzie informacji wspomagające kształcenie i rozwijające zainteresowania czytelników.
   Dzięki projektowi Ministerstwa Edukacji Narodowej, zdobywanie wiedzy staje się ciekawsze, szybsze i efektywniejsze. Zapraszamy do spokojnego i rozważnego korzystania z zasobów ICIM.
Joanna Para
Jadwiga Kosińska

Zmieniony ( 16.04.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2020 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.