Kalendarz 2019/2020

Noc w bibliotece...
4 października 2019

biblioteka.jpgNoc w bibliotece

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych czytelników, po raz kolejny podjęliśmy się zorganizowania niecodziennego spotkania w bibliotece szkolnej. Chcieliśmy aby nasza książnica kojarzyła się uczniom również z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. Dlatego też, w piątek 4 października 22 uczniów klas VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielanach Wrocławskich uczestniczyło w V edycji ogólnopolskiej akcji Nocy bibliotek odbywającej się pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Tegoroczną akcję przygotowali nauczyciele biblioteki wraz z uczniami klas VIII przy współpracy z rodzicami. Spotkanie rozpoczęliśmy o godz. 19.00 zapoznaniem młodych ludzi z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na spotkaniu oraz podpisaniem przez nich kontraktu. Nauczyciel bibliotekarz przy świetle latarki przeczytał fragment książki Edmunda Niziurskiego „Klub włóczykijów”. Kolejnym punktem programu był taniec integracyjny (belgijka), a zaraz po nim gry i zabawy przygotowane przez p. Luizę Wróblewską i jej córkę Jagodę z kl. VI: zamknięty pokój „Escape Room” oraz zabawy rozwijające kreatywność. Wszyscy członkowie zabawy znaleźli się w zupełnie innych relacjach, niż na lekcjach, stąd zadziały się magiczne rzeczy. Do godz. 24:00 zjedliśmy jeszcze pyszną pizzę i ciasto upieczone przez mamę uczennicy, a po niej zaprosiliśmy wszystkich do kolejnej zabawy. Tym razem była to gra terenowa. I tu zaangażowanie uczniów było bardzo duże. Każda z grup miała do rozwiązania 10 zadań. Były to między innymi: dopasowanie bohaterów lektur do tytułu książki, wykreślanka z nazwiskami pisarzy, wykaligrafowanie karty katalogowej książki, mitologiczna krzyżówka, nagranie zabawnej reklamy. Zagadki były dla naszych uczniów bardzo atrakcyjne, a przy okazji chociaż w części przybliżyły naszym czetnikom, że czytanie nie musi być nudne, a może być wspaniałą zabawą, która łączy ludzi i pozwala zawiązywać nowe znajomości. Po skończonej imprezie każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę do książki oraz słodką niespodziankę, a zwycięska grupa prezent niespodziankę. Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcała do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury. Tego rodzaju akcje pokazują, że czytanie to powszechne zjawisko, a biblioteka to również miejsce spotkań, dobrej zabawy, wiedzy i kultury, czyli dobre miejsce dla każdego. Bardzo cieszy mnie to, że młodzi ludzie potrafią działać zgodnie i wszyscy z uśmiechem i radością, z własnej woli i to w nocy chcą spędzać swój czas wolny w szkole.

Joanna Para

Zmieniony ( 13.10.2019. )