Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow Narodowe czytanie w bielańskiej szkole 2019 Header Pic
Kalendarz 2019/2020

Narodowe czytanie w bielańskiej szkole 2019 PDF Drukuj Email
03.10.2019.
logo_2

EW SP
Narodowe czytanie w bielańskiej szkole

wrzesień 2019

NARODOWE CZYTANIE W BIELAŃSKIEJ SZKOLE

Czytanie czas zacząć!

Kolejny raz w pierwszym tygodniu września bibliotekarze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielanach Wrocławskich, przy współudziale nauczycieli polonistów włączyli się do ogólnopolskiej akcji czytania największych dzieł literackich. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, dbałość o język ojczysty, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, a przede wszystkim zachęcanie do czytania książek i ukazanie młodym ludziom piękna kanonu literatury polskiej. Lekturą ósmej edycji Narodowego Czytania były żywe w pamięci zwłaszcza dorosłych wybrane nowele najwybitniejszych klasyków literatury polskiej. Podążając za słowami Prezydenta RP, iż jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Świadkami tych wydarzeń stali się uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły. Z ogromnym zainteresowaniem bielańska młodzież wsłuchiwała się w ciekawą interpretację czytanych nowel: „Sachem” H. Sienkiewicza, „Katarynka” B. Prusa, czy „Dobra pani” E. Orzeszkowej. Uczniowie sami przyłączyli się do czytania proponowanych tekstów,  których treści wydają się aktualne dla współczesnego czytelnika. Ciekawym doświadczeniem, dla osób czytających, był fakt, że młodzi ludzie słuchali z zainteresowaniem i w skupieniu zadając przy tym wiele pytań dotyczących historii, a także archaicznego dla nich języka. Dzięki poznanym treściom zdobyli cenne doświadczenia do przemyśleń i dyskusji nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale także w rodzinnych domach. Wszyscy dowiedzieli się, że nawet krótkie utwory pisarskie, jakimi są nowele mogą wzbudzić ogromne emocje i stać się „oknem na świat”, kształtującym przyszłych czytelników, ich postawy i  otwartość na losy drugiego człowieka. Po raz kolejny mogliśmy przekonać się, jak wielki wpływ na rozwój osobowości i kształtowanie charakteru młodego pokolenia ma akcja Narodowe Czytanie. Z niecierpliwością i zaciekawieniem wszyscy oczekujemy kolejnej przyszłorocznej edycji tej akcji i jednocześnie jesteśmy ciekawi, jaki utwór zostanie do niej wybrany. Podsumowaniem tegorocznego Narodowego Czytania niech będą słowa chińskiego przysłowia:
"Czytanie  książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów".
  Tomasz Winiarski

Zmieniony ( 03.10.2019. )