Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  Pfeil Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2019/2020
Dyrektor informuje
Wywiadówki
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Recenzja spektaklu pt. Pan Tadeusz PDF Drukuj Email
Wpisał: K.Stobnicki   
09.03.2019.
maski_anim.gif

  GIM
Recenzja spektaklu
pt. „Pan Tadeusz - Obrazy”
20 lutego 2019

>>> więcej <<<


Recenzja spektaklu teatralnego „Pan Tadeusz - Obrazy”
  
    Dnia 20 lutego 2019 roku klasy trzecie gimnazjum obejrzały przedstawienie teatralne „Pan Tadeusz – Obrazy”, którego reżyserem był Marek Lis - Orłowski. Widowisko miało miejsce w sali koncertowej Radia Wrocław. Za scenografię byli odpowiedzialni Maciej Kreska oraz Bartosz Iławek. Kostiumy przygotowały Magdalena Dobrowolska i Barbara Bakalarczyk. Michał Kowalczyk skomponował muzykę, a Karolina Wyrozumska była odpowiedzialna za choreografię. Spektakl przedstawiał sceny z epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
  Utwór opowiada o dziejach polskiej szlachty zamieszkałej na Litwie. Czas akcji pada na lata 1811 i 1812, ale postacie wspominają swe losy, które rozgrywały się pod koniec XVIII wieku oraz miały wpływ na dalsze dzieje. Głównym bohaterem książki jest Jacek Soplica, czyli ksiądz Robak. Tytułową postacią jest Tadeusz, który zakochał się w Zosi oraz zdobył względy Telimeny - dojrzałej opiekunki dziewczyny. Głównymi wątkami lektury są: spór o zamek Horeszków między Sędzią a Hrabią, wątek miłosny, czyli perypetie miłosne Tadeusza oraz wydarzenia związane z przemianą Jacka Soplicy.
  Gra aktorska była na wysokim poziomie. Najbardziej przypadła mi do gustu aktorka, grająca Telimenę. Jej dykcja i interpretacja tekstu była przyjemna w odbiorze. Moją uwagę zwrócił też aktor grający postać Gerwazego, który miał bardzo donośny i wyraźny głos. Idealnie pasował do roli, którą mu powierzono.
  Na uwagę zasługuje scenografia, która zmieniała się w ciągu spektaklu. Idealnie przedstawiała wnętrze dworu, jak i oddawała piękno lasu. Zaskoczyło mnie to, że użyto w przedstawieniu prezentacje multimedialne, które przyciągały uwagę widowni. Dobrze dobrane były rekwizyty, które były bardzo istotne w widowisku. Kostiumy były zachwycające. Miałam wrażenie, że oglądam oryginalne ubrania szlacheckie. Śpiew urozmaicił cały spektakl.
  Zaskoczyło mnie to, że aktorzy zaprezentowali oryginalny tekst utworu. Najbardziej przekonywująca jednak była Telimena. Aktorka zrozumiała swoją rolę, była pewna i zdecydowana, co wzmocniło wiarygodność wystąpienia.
  Zdecydowanie poleciłabym tę sztukę wszystkim, którzy chcą lepiej zrozumieć tak ważną dla Polaków lekturę. Moje uznanie zdobyły elementy multimedialne  oraz gra aktorska. Uważam, że należałoby jednak rozwinąć wątek dotyczący tak ważnej postaci jak Jacek Soplica. Sądzę, że spektakl byłby wtedy bardziej zrozumiały. Ten minus nie wpłynął na odbiór widowiska. Polecam je zarówno uczniom, jak i dorosłym..


Kinga Knysak - uczennica klasy III A

1.
IMG_9917.JPG
2.
IMG_9918.JPG
3.
IMG_9919.JPG
4.
IMG_9920.JPG
5.
IMG_9923.JPG
6.
IMG_9926.JPG
7.
IMG_9927.JPG
8.
IMG_9933.JPG
9.
IMG_9935.JPG
10.
IMG_9936.JPG
11.
IMG_9937.JPG

Zmieniony ( 07.03.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2020 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.