Wieczornica 2018 PDF Drukuj Email

ROCZNICA
ODZYSKANIA NIEPODLEGLOSCI

Narodowe Święto Niepodległości

W czwartkowy wieczór 8 listopada, o godz. 17:00, licznie zgromadzona publiczność przybyła do Zespołu Szkolno –Przedszkolnego, aby uczestniczyć w wieczornicy poświęconej  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoją obecnością zaszczyciła nas między innymi pani Elżbieta Regulska – Przewodnicząca Rady Gminy Kobierzyce, pan Bartosz Lisiak – prezes Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych oraz wielu innych gości: pani dyrektor Beata Ćwiek, wicedyrektorzy, licznie przybyli rodzice, nauczyciele oraz uczniowie. W tym roku uroczystość miała wyjątkowo podniosły charakter. Uczniowie poświęcili ją bowiem zwykłym Polakom - bohaterom, którzy oddawali swoje życie na frontach I wojny światowej. Polacy walczyli w armiach naszych zaborców często nie zdając sobie sprawy z tego, że strzelają do swoich rodaków. Bardzo często zdarzało się, że w przeciwległym obozie słyszeli język polski, ale pilnowani przez zaborcę nie byli w stanie nic zrobić, musieli strzelać. To właśnie te traumatyczne przeżycia wcielanych, powoływanych do obcych armii i walczących przeciwko sobie Polaków oraz rozpacz kobiet, które żegnały swoich mężów i synów starali się pokazać uczniowie przebrani za żołnierzy, wyposażeni w repliki broni z epoki.  Nastrojowa muzyka, prezentowane sceny, śpiew pieśni patriotycznych, recytacja wierszy były dla  widzów niezwykle wzruszające. W przedstawieniu zobaczyliśmy rozpacz i bezradność ale także radość z wywalczonej z ogromnym poświęceniem Polaków niepodległości. W ten sposób oddaliśmy hołd naszym bohatersko walczącym przodkom. Na zakończenie uroczystości młodzież z Centrum Działań Twórczych Kuźnia z Etiudą Rewolucyjną F.Chopina przygotowana przez pod kierunkiem Małgorzaty Kałużnej. Podczas dorocznych obchodów czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej. Dziękujemy uczniom – członkom koła historycznego za tak ogromne zaangażowanie i wspaniały występ, nagrodzony gromkimi brawami przez wszystkich widzów. Owacje na stojąco to wielki zaszczyt godny setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Agnieszka Snella

DSC07485-001.JPG

Zmieniony ( 21.11.2018. )