Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow Narodowe czytanie w bielańskiej szkole 2018 Header Pic

Narodowe czytanie w bielańskiej szkole 2018 PDF Drukuj Email
14.10.2018.
logo_2

EW SP GIM
Narodowe czytanie w bielańskiej szkole

wrzesień 2018

NARODOWE CZYTANIE W BIELAŃSKIEJ SZKOLE

„Narodowe Czytanie" w Bielanach Wrocławskich

8 września już po raz siódmy odbyło się w całej Polsce, ale także poza jej granicami Narodowe Czytanie. To polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, a także promująca kulturę żywego słowa. Każdego roku obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, stała się już tradycją i jest kontynuowania. Lekturą tegorocznej akcji było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. 10 września, już po raz piąty,  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bielanach Wrocławskich od 10 rano rozpoczęliśmy czytanie. Do tej pory jako lektorów gościliśmy w naszej szkole aktorów wrocławskich teatrów. W tym roku zmieniliśmy nieco formułę tego wydarzenia. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w akcji uczniów naszej szkoły. Uczennice klas VII i VIII przygotowały interpretację wybranych fragmentów dzieła, aby w dniu imprezy zaprezentować je przed szerszą publicznością. Chociaż Przedwiośnie opowiada o czasach odzyskania przez Polskę niepodległości i dla współczesnego odbiorcy napisane jest trudnym językiem, okazało się, że nasi uczniowie słuchali w skupieniu przygotowanych prezentacji. W celu lepszego zrozumienia kolejne fragmenty wybranego dzieła przeplatane były komentarzem osoby prowadzącej, która przybliżała słuchaczom treść książki oraz przedstawiała opisane w niej wydarzenia historyczne. Narodowe Czytanie cieszyło się, tak jak w poprzednich latach, dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, którzy zgodnie twierdzili, że warto jest przeprowadzać tego rodzaju akcje, aby zaszczepiać w młodych ludziach miłość do polskiej literatury.
  Joanna Para

Zmieniony ( 14.10.2018. )