Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow Tajemnicza noc w bibliotece Header Pic

Tajemnicza noc w bibliotece PDF Drukuj Email
30.06.2018.
:)

Tajemnicza noc w bibliotece...
16 marca 2018

biblioteka.jpgTajemnicza noc w bibliotece

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych czytelników, już po raz drugi w tym roku podjęłyśmy się zorganizowania niecodziennego spotkania w bibliotece szkolnej. Chciałyśmy aby nasza książnica kojarzyła się uczniom również z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. Dlatego też, w piątek 8 czerwca16 uczniów klas VII Szkoły Podstawowej w Bielanach wrocławskich uczestniczyło w ogólnopolskiej Nocy bibliotek ”RzeczpospoCzyta” w zorganizowanej przez nauczycieli biblioteki i matematyki. W pierwszej kolejności młodzi ludzie podpisali kontrakt i zapoznali się z zasadami obowiązującymi na spotkaniu. Noc rozpoczęliśmy fragmentem książki Ransom Riggs „Osobliwy dom Pani Peregrine”. Kolejnym punktem programu był taniec integracyjny (belgijka), a zaraz po nim gry i zabawy przygotowane przez gimnazjalistów: zamknięty pokój „Escape Room”, czarne i białe historie, kalambury i mafia. Wszyscy członkowie zabawy znaleźli się w zupełnie innych relacjach, niż na lekcjach, stąd zadziały się magiczne rzeczy. Do godz. 23:00 zjedliśmy jeszcze pyszną pizzę, a po niej zaprosiliśmy wszystkich do kolejnej zabawy. Tym razem była to gra terenowa. I tu zaangażowanie uczniów było bardzo duże. Każda z grup miała do rozwiązania 10 zadań. Były to między innymi: dopasowanie bohaterów lektur do tytułu książki, wykreślanka z nazwiskami pisarzy, wykaligrafowanie karty katalogowej książki, mitologiczna krzyżówka, nagranie zabawnej reklamy. Zagadki były dla naszych uczniów bardzo atrakcyjne, a przy okazji chociaż w części przybliżyły naszym czetnikom, że czytanie nie musi być nudne, a może być wspaniałą zabawą, która łączy ludzi i pozwala zawiązywać nowe znajomości. Po skończonej imprezie każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę do książki oraz słodką niespodziankę. Tego rodzaju akcje pokazują, że czytanie to powszechne zjawisko, a biblioteka to również miejsce spotkań, dobrej zabawy, wiedzy i kultury, czyli dobre miejsce dla każdego. Okazuje się, że młodzi ludzie potrafią działać zgodnie i wszyscy z uśmiechem i radością , z własnej woli i to w nocy siedzą chętnie w szkole. Z naszych obserwacji wynika, że tego rodzaju spotkania są dobrze widziane przez młodzież, która w twórczy sposób może ciekawie spędzić swój wolny czas.

Joanna Para

Zmieniony ( 30.06.2018. )