Tajemnicza noc w bibliotece PDF Drukuj Email
01.05.2018.
:)

Tajemnicza noc w bibliotece...
16 marca 2018

biblioteka.jpgTajemnicza noc w bibliotece

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych czytelników, już po raz drugi podjęłyśmy się zorganizowania niecodziennego spotkania. Chciałyśmy aby nasza książnica kojarzyła się uczniom również z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. W piątek 16 marca 2018 roku późnym wieczorem, wrota biblioteki szkolnej przy Szkole Podstawowej im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich, otworzyły się dla 25 uczniów klas II oddziałów gimnazjalnych. Tuż po przybyciu uczniowie podpisali kontrakt i zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w czasie „Tajemniczej nocy w bibliotece”. W niecodziennej atmosferze, przy świetle latarki wzbudzając zaciekawienie słuchaczy rozpoczęliśmy od czytania fragmentu opowiadania Agathy Christie ze zbioru „Trzynaście zagadek”. Kolejnym punktem programu było uczestnictwo naszych gości w zaplanowanych grach planszowych. Wszyscy członkowie zabawy znaleźli się w zupełnie innych relacjach, niż na lekcjach, stąd zadziały się magiczne rzeczy. Byliśmy ze sobą i dla siebie, dobrze się bawiąc, nie krytykując się i nie oceniając z czego młodzi ludzie byli bardzo zadowoleni. Do godz. 24:00 zjedliśmy jeszcze pyszną pizzę, a po niej zaprosiliśmy wszystkich do kolejnej zabawy. Tym razem były to kalambury, a po nich bardzo ciekawa, zdaniem młodzieży, gra terenowa. I tu zaangażowanie uczniów było bardzo duże. Każda z grup miała do rozwiązania 10 zadań. Były to między innymi: dopasowanie bohaterów lektur do tytułu książki, wykreślanka z nazwiskami pisarzy, wykaligrafowanie karty katalogowej książki, mitologiczna krzyżówka, nagranie zabawnej reklamy. Zajęło im to ok. 1,5 godziny a sporym utrudnieniem okazało się to, że kopert z zadaniami musieli  szukać  po ciemku, używając tylko latarek. Zagadki były dla naszych uczniów bardzo atrakcyjne, a przy okazji chociaż w części przybliżyły naszym czetnikom, że czytanie nie musi być nudne, a może być wspaniałą zabawą, która łączy ludzi i pozwala zawiązywać nowe znajomości. Po skończonej imprezie każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę do książki oraz słodką niespodziankę. Tego rodzaju akcje pokazują, że czytanie to powszechne zjawisko, a biblioteka to również miejsce spotkań, dobrej zabawy, wiedzy i kultury, czyli dobre miejsce dla każdego. Okazuje się, że młodzi ludzie potrafią działać zgodnie i wszyscy z uśmiechem i radością , z własnej woli i to w nocy siedzą chętnie w szkole. Z naszych obserwacji wynika, że tego rodzaju spotkania są dobrze widziane przez młodzież, która w twórczy sposób może ciekawie spędzić swój wolny czas.

Joanna Para
noc.JPG

Zmieniony ( 02.05.2018. )