Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  Pfeil Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2019/2020
Dyrektor informuje
Wywiadówki
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Warsztaty na UW - Fizyka niskich temperatur PDF Drukuj Email
Wpisał: K.Stobnicki   
23.03.2018.
uniwersytet
GIM
Warsztaty  na UW:
"Fizyka niskich temperatur"
27 lutego 2018

>>> więcej <<<


Zajęcia rozwijające uzdolnienia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Bielanach Wrocławskich we współpracy z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii we Wrocławiu oddziale firmy Nokia.

    
 
   Dnia 27 lutego podczas wyjazdowych warsztatów  na Uniwersytecie Wrocławskim:
"Fizyka niskich temperatur" uczniowie mieli możliwość badania nowych właściwości ciał  w bardzo niskich temperaturach ciekłego azotu.
   Dodatkową naukową atrakcję mieli  gimnazjaliści grupy projektowej "Fizyka w multimediach", którzy mogli  skorzystać z zaproszenia Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii, by zobaczyć i zrozumieć tajniki działania fal elektromagnetycznych stosowanych w telefonii  komórkowej i poznać laboratorium firmy Nokia.
 
    Serdecznie dziękujemy  za możliwość przeprowadzenia  warsztatów i przyczynianie się do rozwijania pasji badawczych naszych uczniów.
opiekun grupy: Joanna Szymani

 

SPRAWOZDANIE Z  WYCIECZKI NASZEJ UCZENNICY:
       We wtorek - 27 lutego, grupa gimnazjalistów z naszej szkoły wybrała się na wycieczkę do  siedziby firmy Nokia  oraz Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim.
       Nie była to nasza pierwsza wizyta na wspomnianej wyżej uczelni.  Znany nam już wykładowca przedstawił nam doświadczalnie zastosowanie fizyki w codziennych, a także niecodziennych sytuacjach.
       Całe warsztaty opierały się na eksperymentach z ciekłym azotem.  Wydaje mi się,  że większości z nas najbardziej zapadły one w pamięć. Zobaczyliśmy m.in.  jak pod jego wpływem może zmienić się objętość danego ciała - kolejno wsadzane do naczynia z ciekłym azotem baloniki, widocznie się kurczyły, a po wyciągnięciu ich, wracały do pierwotnej postaci. LN2 powoduje również zmianę sprężystych właściwości obiektu w kruche, np. gumowej rurki.
       W kolejnych doświadczeniach poznaliśmy różnicę pomiędzy paramagnetyzmem, a diamagnetyzmem. Dzięki prawom fizyki, byliśmy w stanie sprawić, aby w normalnych warunkach wagonik unosił się w powietrzu nad swoim torem.
       Na wykładzie nauczyliśmy się też odróżniać fluorestencję od fosforestencji, na przykładzie naświetlanego lampą UV, wcześniej zamrożonego w ciekłym azocie twarogu.
      

      Po zakończeniu pokazu przejechaliśmy do wrocławskiej siedziby firmy Nokia, gdzie grupa projektowa z fizyki odkrywała tajniki przesyłania wiadomości za pomocą telefonów komórkowych. Wywarła na mnie wrażenie nowoczesność i sterylność tego miejsca, a także ilość wbudowanych w nim zabezpieczeń . Przeszliśmy do dużej, przestronnej sali, gdzie dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wiadomości, które wysyłamy do drugiej osoby, trafiają do niej - poznaliśmy rolę fal elektromagnetycznych, oraz  stacji bazowych w procesie komunikacji.
       Nie często mamy okazję bywać w takich miejscach jak to, więc po zakończeniu wykładu złożyliśmy podziękowania pracownikom firmy, którzy zgodzili się nam go udzielić. My za to dostaliśmy pamiątkowe broszury, notesy i długopisy.
       Z obu odwiedzonych przez nas miejsc dużo wynieśliśmy, a informacje w nich nabyte, okazały się dla nas świetną lekcją.
Kasia Adamczyk 2b


1.
20180227_124541_resized.jpg
2.
20180227_132426.jpg
3.
20180227_133206_resized_1.jpg
4.
20180227_133322_resized_1.jpg
5.
20180227_133330_resized_1.jpg
6.
20180227_133410_resized_1.jpg
7.
20180227_133928_resized.jpg
8.
20180319_104844_resized.jpg
9.
DSC01076.JPG
10.
DSC01080.JPG
11.
DSC01081.JPG
12.
DSC01083.JPG
13.
DSC01095.JPG
Zmieniony ( 10.04.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2020 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.