Warsztaty na UW - Fizyka niskich temperatur PDF Drukuj Email
Warsztaty  na UW:
"Fizyka niskich temperatur"
27 lutego 2018

Zajęcia rozwijające uzdolnienia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Bielanach Wrocławskich we współpracy z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii we Wrocławiu oddziale firmy Nokia.

Dnia 27 lutego podczas wyjazdowych warsztatów  na Uniwersytecie Wrocławskim:
"Fizyka niskich temperatur" uczniowie mieli możliwość badania nowych właściwości ciał  w bardzo niskich temperaturach ciekłego azotu.
   Dodatkową naukową atrakcję mieli  gimnazjaliści grupy projektowej "Fizyka w multimediach", którzy mogli  skorzystać z zaproszenia Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii, by zobaczyć i zrozumieć tajniki działania fal elektromagnetycznych stosowanych w telefonii  komórkowej i poznać laboratorium firmy Nokia.

Serdecznie dziękujemy  za możliwość przeprowadzenia  warsztatów i przyczynianie się do rozwijania pasji badawczych naszych uczniów.
opiekun grupy: Joanna Szymani

SPRAWOZDANIE Z  WYCIECZKI NASZEJ UCZENNICY:
       We wtorek - 27 lutego, grupa gimnazjalistów z naszej szkoły wybrała się na wycieczkę do  siedziby firmy Nokia  oraz Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim.
       Nie była to nasza pierwsza wizyta na wspomnianej wyżej uczelni.  Znany nam już wykładowca przedstawił nam doświadczalnie zastosowanie fizyki w codziennych, a także niecodziennych sytuacjach.
       Całe warsztaty opierały się na eksperymentach z ciekłym azotem.  Wydaje mi się,  że większości z nas najbardziej zapadły one w pamięć. Zobaczyliśmy m.in.  jak pod jego wpływem może zmienić się objętość danego ciała - kolejno wsadzane do naczynia z ciekłym azotem baloniki, widocznie się kurczyły, a po wyciągnięciu ich, wracały do pierwotnej postaci. LN2 powoduje również zmianę sprężystych właściwości obiektu w kruche, np. gumowej rurki.
       W kolejnych doświadczeniach poznaliśmy różnicę pomiędzy paramagnetyzmem, a diamagnetyzmem. Dzięki prawom fizyki, byliśmy w stanie sprawić, aby w normalnych warunkach wagonik unosił się w powietrzu nad swoim torem.
       Na wykładzie nauczyliśmy się też odróżniać fluorestencję od fosforestencji, na przykładzie naświetlanego lampą UV, wcześniej zamrożonego w ciekłym azocie twarogu.

Po zakończeniu pokazu przejechaliśmy do wrocławskiej siedziby firmy Nokia, gdzie grupa projektowa z fizyki odkrywała tajniki przesyłania wiadomości za pomocą telefonów komórkowych. Wywarła na mnie wrażenie nowoczesność i sterylność tego miejsca, a także ilość wbudowanych w nim zabezpieczeń . Przeszliśmy do dużej, przestronnej sali, gdzie dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wiadomości, które wysyłamy do drugiej osoby, trafiają do niej - poznaliśmy rolę fal elektromagnetycznych, oraz  stacji bazowych w procesie komunikacji.
       Nie często mamy okazję bywać w takich miejscach jak to, więc po zakończeniu wykładu złożyliśmy podziękowania pracownikom firmy, którzy zgodzili się nam go udzielić. My za to dostaliśmy pamiątkowe broszury, notesy i długopisy.
       Z obu odwiedzonych przez nas miejsc dużo wynieśliśmy, a informacje w nich nabyte, okazały się dla nas świetną lekcją.
Kasia Adamczyk 2b

20180227_124541_resized.jpg
20180227_132426.jpg
20180227_133206_resized_1.jpg