Recenzja spektaklu pt. Mały Książę PDF Drukuj Email
27.01.2018.
maski_anim.gif

SP
Recenzja spektaklu pt. „Mały Książę”
11 grudnia 2017

Recenzja spektaklu pt. „Mały Książę”

W poniedziałek 11 grudnia 2017 roku klasy VII pod opieka nauczycieli: pani A. Lipińskiej, pani M. Bekus oraz p. G. Harężlaka udały się na przedstawienie teatralne. W sali Radia Wrocław zaprezentowano sztukę pod tytułem „Mały Książę” na motywach słynnej książki A. de Saint- Exupére’go. Spektakl wystawiany był w ramach akcji „Podaruj dzieciom chwilę w teatrze” przez aktorów teatru Neon. Przedstawienie trwało godzinę.
  Za reżyserię i adaptację sztuki odpowiadał Jan Naturski. Kostiumami zajmowała się Karolina Koniecka, choreografią zaś Barbara Olech. Wszystkie efekty dźwiękowe oraz muzykę przygotowywał Grzegorz Mazoń. Małego Księcia zagrał Filip Niżyński, Pilota - Wojciech Dereń, a Różę - Emilia Paja. W postacie Lisa, Węża, Próżnego i Biznesmena wcielili się mniej znani aktorzy teatru Neon.
  Uważam, że wszyscy aktorzy prezentowali wysoki poziom kunsztu aktorskiego. Udało im się nawiązać się kontakt z publicznością. Perfekcyjnie znali tekst i recytowali go z dużym zaangażowaniem, wiernie oddając nastrój utworu  A. de Saint-Exupére’go.
Przedstawiona podczas spektaklu historia zawierała tylko elementy baśni „Małego Księcia” A. de Saint Exupere’go, lecz była bardzo ciekawa. Uważam, że zaprezentowano ją w oryginalny sposób. Scenografia była bardzo skromna, a scena nieozdobiona. Rekwizyty posiadało tylko kilka postaci, na przykład Pilot czy Mały Książę. Pomimo niewielkiej liczby rekwizytów i ubogiej scenografii, aktorzy grali tak, że wydawało się, iż te „dodatki” nie są im potrzebne.
  Uważam, że kostiumy były bardzo ładne, ale zauważyłem, że strój aktora, który wcielił się w postać Małego Księcia, był niezgodny z opisem zawartym w powieści. Wygląd innych postaci nie był precyzyjnie opisany w książce, więc kostiumolog mógł dać się ponieść fantazji i sam wymyślić interpretację postaci Lisa czy Węża. Co więcej, uważam, że w każdym widowisku teatralnym bardzo ważne jest zarówno światło, jak i muzyka, a te były, według mnie, na bardzo wysokim poziomie.
  Sztukę oglądałem z dużym zainteresowaniem, lecz po wyjściu z teatru byłem do niej sceptycznie nastawiony. Przedstawienie, w mojej opinii, nie odzwierciedlało bowiem w wystarczającym stopniu treści utworu. Spodziewałem się wierniejszej adaptacji „Małego Księcia”. Po zastanowieniu się jednak dostrzegłem pozytywne strony tego spektaklu: trafne oddanie emocji i nastroju książki. Utwierdziłem się w swoim przekonaniu podczas lekcji języka polskiego, kiedy z całą klasą dzieliliśmy się naszymi wrażeniami. Na tę chwilę utrzymuję pogląd, że przedstawienie mi się podobało, ale scenografia i rekwizyty mogłyby być bardziej wyraziste. Moim zdaniem Jan Nazurski mógł ciekawiej przedstawić historię zawartą w powieści A. de Saint Exupere’go.

Piotr Bieńkowski, uczeń klasy VII B

Teatr_kl_7_10JPG.JPG
Teatr_kl_7_12JPG.JPG
Teatr_kl_7_1JPG.JPG