Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Projekty edukacyjne szkoły arrow Projekt - Kompas kulturalny: Pan Tadeusz Header Pic

Projekt - Kompas kulturalny: Pan Tadeusz PDF Drukuj Email
19.11.2017.
kompas

SP
Projekt - Kompas kulturalny
"Pan Tadeusz"
25 października 2017

„Piękno rzeczy śmiertelnych mija,
lecz nie piękno sztuki.”

Leonardo da Vinci

RUSZYŁ KOMPAS KULTURALNY 2017/2018

Projekt Kompas kulturalny ma przede wszystkim kształtować wrażliwość estetyczną uczniów, zachęcać do aktywnego udziału w kulturze, poprzez bezpośredni kontakt ze sztuką oraz podejmowanie prób interpretacji poznanych dzieł. Uczestnicy projektu, biorąc udział w różnorodnych warsztatach edukacyjnych, wzbogacą swoją wiedzę na temat teatru, sztuki, kultury. Będą rozwijali uzdolnienia i zainteresowania humanistyczne oraz twórczą ekspresję.

„Drzwi muz są otwarte – każdy może wejść do krainy sztuki” (autor nieznany).

Katarzyna Mielcarek i Martyna Bekus

25.10.2017 r. pierwsza grupa miłośników literatury wybrała się na warsztaty edukacyjne  „Adam Mickiewicz i jego tajemniczy rękopis", organizowane w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza oraz dawnych materiałów piśmienniczych.

W MUZEUM PANA TADEUSZA

Na początku poznaliśmy biografię Adama Mickiewicza oraz, przy pomocy ciekawych multimediów, rozwiązaliśmy karty pracy. Dowiedzieliśmy się, że wieszcz narodowy urodził się w 1798 roku w Nowogródku i miał liczne rodzeństwo. W ciągu życia wiele podróżował, jednak tęsknił za ojczyzną. Żałował, że nie wziął udziału w powstaniu listopadowym. Epopeję „Pan Tadeusz’’ pisał przez około 13 miesięcy, jednak gdy ją wydano, nie przyniosła mu powodzenia z powodu zbyt obszernych opisów. Opinia na temat najpopularniejszego dzieła Adama Mickiewicza zmieniła się dopiero po śmierci pisarza. Poznaliśmy też kilka faktów z życia prywatnego poety. W młodości w przedstawieniu grał rolę Barbary Radziwiłłówny. Ponadto był członkiem Towarzystwa Filomatów. Miał też bogate życie uczuciowe. Ostatecznie wziął ślub z Celiną Szymanowską. Następnie poszliśmy obejrzeć książki z biblioteki Adama Mickiewicza. Kolejnym punktem programu było przyjrzenie się oryginalnemu  rękopisowi „Pana Tadeusza”. Ciekawym faktem było to, że poeta miał nieczytelny charakter pisma. Ku naszemu zdziwieniu dowiedzieliśmy się, że Ossolineum wykupiło rękopis za cenę dwóch milionów złotych. Następnie udaliśmy się do pomieszczenia, w którym obejrzeliśmy tablicę multimedialną przedstawiającą wydarzenia i postacie historyczne, dzięki którym poznaliśmy zarys czasów, w których żył Adam Mickiewicz. Przyjrzeliśmy się również modelowi skrzynki, w której był przechowywany rękopis "Pana Tadeusza". Mogliśmy też zobaczyć oryginał skrzynki. Dalszym punktem programu był Salon Romantyczny. Poznaliśmy tam m.in. historię sporu między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. Mieliśmy też okazję posłuchać muzyki z epoki romantyzmu, np. utworu „Kocham cię dziewczyno”, który nam się szczególnie spodobał.  Na  tym skończyło się nasze zwiedzanie. Później poszliśmy na warsztaty z kaligrafii , gdzie gęsim piórem pisaliśmy swoje imiona.
  Po opuszczeniu muzeum, napełnieni pozytywną energią, udaliśmy się na posiłek. Po zjedzeniu go ze smakiem, wróciliśmy pod szkołę.
  Wycieczka bardzo nam się podobała, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów na temat życia znakomitego poety. Była to również wyjątkowa okazja do integracji. Mamy nadzieję, że wkrótce znów pojedziemy na podobną wycieczkę.

Monika Susłowicz, Michał Włodarczyk, Ewa Król kl.7c

IMG_20171025_142658.jpg
IMG_20171025_144108.jpg
IMG_20171025_150810.jpg