XX Dolnośląski Festiwal Nauki - 2017 PDF Drukuj Email

XX Dolnośląski Festiwal Nauki
22 i 23 września 2017

chemia„XX Festiwalu Nauki”
zajęcia dla klas szóstych i siódmych

W tym roku klasa 7 b miała okazję dwukrotnie wyjść na zajęcia prowadzone w ramach XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

W dniu 22 września dzięki p. R Sokołowskiemu wspólnie z pozostałymi klasami siódmymi braliśmy udział w warsztatach meteorologicznych. W ogródku meteorologicznym Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery mieliśmy okazję zobaczyć przyrządy pomiarowe oraz zapoznać się z metodami prowadzenia obserwacji. Widzieliśmy m.in. deszczomierz, wiatromierz, klatkę meteorologiczną a w niej termometry, oraz wiele innych ciekawych przyrządów.
   Ponieważ zajęcia odbywały się w dwóch grupach zamiennie był także czas relaksu. Spacerowaliśmy po Parku Szczytnickim obserwując ciekawe okazy drzew, oraz szukaliśmy między gałęziami zwinnych wiewiórek. Podziwialiśmy także fontannę multimedialną przy Hali Stulecia i uczestniczyliśmy w wodnym widowisku światła, wody i muzyki.
  W kolejny poniedziałek 25 września, dzięki pomocy p. dr hab. A. Bieńkowskiej, klasa 7b była na warsztatach pt. "Budżet Jasia, budżet Pana Jana a budżet państwa". Były to bardzo ciekawe zajęcia ekonomiczne prowadzone przez dr inż Edytę Ropuszyńską - Surmę. Na zajęciach tworzyliśmy plan wydatków dla całej rodziny. W zestawieniu należało uwzględnić wszystkie najważniejsze koszty utrzymania gospodarstwa domowego (kredyty, opłaty, itp.).  W naszych bilansach znalazły się także aktualne wydatki związane z produktami spożywczymi, ponieważ korzystaliśmy z gazetek promocyjnych popularnych marketów.
    W tym dniu uczestniczyliśmy także  w wykładzie dr inż. Katarzyny Jach oraz dr inż. Rafała Michalskiego "Co widzimy na ekranie komputera? Testujemy eyetrackera". Eyetracker (okulograf) to urządzenie śledzące ruchy gałki ocznej. W części wykładowej poznaliśmy historię śledzenia ruchów oczu i zostaliśmy zapoznani z  różnymi metodami i zastosowaniem okulografii w życiu codziennym. W części ćwiczeniowej widzieliśmy nie tylko na żywo działanie eyetrackera, ale także większość z nas, miała okazję poddać się badaniu.
Warsztaty niewątpliwie przyczyniły się do rozwijania zainteresowania uczniów nauką i spowodowały lepsze zrozumienie zagadnień otaczającego nas świata.

Lilianna Łabudek

1.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
8.JPG
9.JPG

Stałym elementem oferty edukacyjnej Szkoły Podstawowej jest udział uczniów w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Dlatego też we wrześniową sobotę tego roku uczniowie kl. 6 brali udział w warsztatach chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
  Ubrani w fartuchy ochronne rozpoczęli warsztaty od srebrzenia probówek szklanych, czyli od pokazu polegającego na pokryciu wewnętrznej strony probówki lustrem srebrnym. Każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę probówkę wyglądającą jak bombka choinkowa.
  Kolejny warsztat polegał na otrzymaniu kolorowej fontanny oraz kolorowego wiru wodnego.  Uczniowie, by je otrzymać, użyli odpowiednich odczynników chemicznych pod czujnym okiem prowadzących zajęcia.
  Następnie uczniowie mogli sprawdzić możliwości badawcze skaningowego mikroskopu elektronowego i podglądać tajemnice mikroświata. Oglądali pod dużym powiększeniem pleśnie, skorupkę jaja kurzego, fragmenty roślin oraz części ciała owadów. Dowiedzieli się także jak wiele dziedzin nauki korzysta
z możliwości mikroskopu elektronowego.
  Warsztaty zakończyły się pokazem zabezpieczeń fluorescencyjnych na banknotach i dokumentach, które uczniowie mogli obserwować za pomocą promieniowania UV.

Joanna Piegowska

Zmieniony ( 12.11.2017. )