Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow Światowy Dzień Czytania Tolkiena Header Pic

Światowy Dzień Czytania Tolkiena PDF Drukuj Email
Wpisał: Stobnicki
11.04.2017.
biblioteka_male.jpg

Światowy Dzień Czytania Tolkiena
24 marca 2017

DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

24 marca fani Tolkiena obchodzą to święto w rozmaity sposób, na przykład organizują spotkania, imprezy cosplayowe i dyskusje dotyczące świata Śródziemia. Światowy Dzień Czytania Tolkiena ustanowiono w 2003 roku. J.R.R. Tolkien żył w latach 1892 - 1973. Jest twórcą m.in. "Hobbita", "Władcy Pierścieni" i "Silmarilionu". To ostatnie dzieło wydał jego syn, Christopher. Tolkien zamierzał jeszcze przeredagować "Silmarilion" i nanieść w nim poprawki, jednak nie zdążył i ostatecznie dzieło ukończył i poddał edycji właśnie jego syn. Tolkien znał dobrze ponad 30 języków, m.in. łacinę, grekę, nordycki, duński, norweski, hiszpański, włoski i esperanto. Spopularyzował literaturę fantasy. Równi 27 marca biblioteka szkolna zaprosił na czytelnicze spotkanie inspirowane twórczością pisarza. Nauczyciele bibliotekarze i p. D. Zaradna czytali w klasach II gimnazjum, a następnie w bibliotece szkolnej. Zajęcia rozpoczęły się od przedstawiania życiorysu i ciekawostek na temat Tolkiena. Po przeczytaniu fragmentów „Władcy Pierścieni” "Silmarilionu" lub Hobbita przyszła kolej na quiz dotyczący znajomości twórczości Tolkiena oraz dyskusję na temat wyjątkowości jego dzieł.
  Serdecznie dziękujemy za współpracę. A fanów Tolkiena zapraszamy do lektury jego utworów, a może i prób pisania, jak sam twierdził: „Fantazjowanie jest naturalną czynnością człowieka.

Joanna Para

DSC06032-001.jpg

Zmieniony ( 29.06.2017. )