Światowy Dzień Praw Dziecka - 2016 PDF Drukuj Email

Światowy Dzień Praw Dziecka

20 LISTOPADA
ŚWIATOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada obchodzimy Światowy Dzień Praw Dziecka, który upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka  (1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (1989 r.). Konwencja Praw Dziecka uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  (której inicjatorem była m.in. Polska) została wprowadzona  w życie 2 września 1990 r. Jest to najważniejszy dokument chroniący prawa dzieci, który został podpisany przez tak dużą liczbę państw na całym świecie. Niestety nie oznacza to, że prawa dziecka są jednakowo przestrzegane. Rzecznikiem ochrony praw dziecka jest UNICEF – organizacja będąca częścią systemu ONZ – z zarazem patron naszej szkoły.
  Światowy Dzień Praw Dziecka to obecnie jedno z ważniejszych świąt na całym świecie. Przypomina o tym, że dziecko ma swoje prawa i swoje potrzeby, a jako osoba niedojrzała psychicznie i fizycznie, powinna być otoczona troskliwą opieką i szczególną ochroną prawną. Każde dziecko posiada swoje prawa cywilne, socjalne, kulturalne, polityczne a także ekonomiczne. Dzień 20 listopada ma przypomnieć nam o konieczności respektowania praw dziecka do życia i rozwoju, wolności, godności i nietykalności osobistej.

Więcej na:
Anna Blunt
Rzecznik praw ucznia SP im. UNICEF

Zmieniony ( 19.11.2016. )