Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow W starym kinie - pokaz filmów Header Pic

W starym kinie - pokaz filmów PDF Drukuj Email
12.11.2016.

GIM
W starym kinie

październik 2016

W starym kinie

Już po raz kolejny nasza biblioteka zamieniła się w salę kinową. Tym razem uczniowie bielańskiego gimnazjum mogli poznać dalszą część historii kina niemego oraz krótkie formy filmowe - etiudy. Gimnazjaliści obejrzeli historię filmu niemego, jako dzieła dostępnego szerokiej publiczności, która rozpoczęła się po zamknięciu epoki eksperymentów, wraz z pierwszymi publicznymi projekcjami filmów na ekranie w 1895 r. Zakończyła się natomiast - w zależności od przyjętych cezur - w 1926 r., wraz z opatentowaniem przez Williama Foxa pierwszego systemu optycznego zapisu dźwięku (Movieton) lub w 1927 r., wraz z wprowadzeniem na ekrany pierwszego filmu dźwiękowego, który odniósł komercyjny sukces (Śpiewak jazzowy z Al Jolsonem). Niektórzy podają również datę 1936 r., kiedy to Charlie Chaplin nakręcił swój ostatni wielki film  niemy - Modern Times. Projekcje filmów krótkometrażowych rozpoczęliśmy od „Podróży na księżyc” opowiadającej  historię grupy naukowców, którzy udają się na Księżyc. Po wylądowaniu tamtejsi mieszkańcy biorą ich do niewoli. Obraz cieszył się ogromnym powodzeniem, był wyświetlany we Francji i USA, a Méliès zdobył dzięki niemu międzynarodową sławę. Kolejny film „Pancernik Potiomkin” oparty był  na autentycznym zdarzeniu, jakim było powstanie załogi rosyjskiego czarnomorskiego pancernika Potiomkin przeciw carskiemu dowództwu w czasie rewolucji 1905 roku. Uczniowie zapoznali się również  z fragmentami najsłynniejszych filmów mistrza kina niemego Charlie Chaplina. "Brzdąc" to pełna humoru, a jednocześnie wzruszająca do łez opowieść o miłości i przywiązaniu do znalezionego na ulicy porzuconego niemowlęcia. Kolejnym filmem była komedia obyczajowa „Cyrk”, to historia bezrobotnego włóczęgi podejmującego pracę jako cyrkowiec. Mamy nadzieję, że był to dla wszystkich uczestników  ciekawy i pobudzający wyobraźnię, a jednocześnie pouczający i skłaniający do refleksji pokaz kunsztownej gry aktorskiej.
Joanna Para, Katarzyna Gaj

Zmieniony ( 12.11.2016. )