Niecodzienne spotkanie z udziałem paraolimpijczyków PDF Drukuj Email
01.11.2016.
logo_male

Niecodzienne spotkanie z udziałem paraolimpijczyków
„Wygraj życie dzięki marzeniom”
październik

pefron

Niecodzienne spotkanie!

Pod hasłem „Wygraj życie dzięki marzeniom” w Gminnym Zespole Szkół w Bielanach Wr. 2016 r. odbyły się dwa nietypowe spotkania dla klas VI i gimnazjum z udziałem paraolimpijczyków: Grzegorza Pluty, Grzegorza Lewondowskiego, Radosława Stańczuka i Arkadiusza Jabłońskiego. Tego dnia królowały szermierka, integracja, wola życia i chęć rozwijania swoich pasji bez względu na okoliczności. Zajęcia odbyły się w ramach programu finansowanego przez PFRON, a prowadzone były przez Fundację Akademia Integracji. Nasi goście podczas spotkania poświęcili wiele miejsca na pokazanie, nam pełnosprawnym, że najważniejsza jest empatia, fairplay, bezpieczeństwo i tolerancja. Opowieść byłych reprezentantów Polski ilustrowały filmy, które przedstawiały pełnych pasji ludzi na wózkach, szczęśliwych i realizujących swoje marzenia. Uczniowie mieli również okazję poznania życiorysów gości oraz ich szermierską pasję walki na wózkach. Każdy z nich miał za sobą trudną przeszłość, udział w wypadku, który na zawsze odmienił jego życie. Ważne były usłyszane słowa:
„Pamiętajcie, że bez względu na wszystko możecie realizować swoje marzenia. Ja jestem tego doskonałym przykładem. Byłem nastolatkiem, myślałem, że jestem niezniszczalny ale pewnego dnia wpadłem pod pociąg i uległem poważnemu wypadkowi. Oczywiście mogłem się załamać, zamknąć w domu… tylko po co. Tak, pomimo tego, że jeżdżę na wózku jestem sportowcem i żyję, jak wy, realizując swoje marzenia. Nie wyobrażam sobie dzisiaj, aby było inaczej”.

Jak przystało na spotkanie ze sportowcami nie zabrakło szermierskiego pojedynku. Swoje mistrzowskie umiejętności zaprezentowali najpierw Grzegorz Pluta i Grzegorz Lewonowski.
  Po chwili, na specjalnie przygotowanych wózkach, do rywalizacji przystąpili również uczniowie, aby spróbować swoich sił w tej trudnej dyscyplinie sportowej. Uczniowie mieli również możliwość współzawodniczyć z najlepszymi zawodnikami w Polsce – członkami kadry narodowej, wielokrotnymi medalistami paraolimpijskimi, Mistrzami Świata i Europy.
  Celem spotkania było propagowanie zdrowego trybu życia przy jednoczesnym ostrzeganiu przed zachowaniami ryzykownymi, w tym krzewienie i propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie. Dzieci i młodzież dowiedziały się, jak eliminować niebezpieczne sytuacje ze swojego życia i jak im zapobiegać. Wielokrotnie zwracano im uwagę, aby dbali o bezpieczeństwo swoje i innych. Aby pamiętali o odblaskach, kiedy poruszają się po drodze, aby nosili kaski jeżdżąc na  rowerze, bo takie zachowania mogą komuś uratować życie. Myślę, że po tym spotkaniu młodzi ludzie zmienili swój sposób postrzegania niepełnosprawnych – poznając ich jako osoby ambitne i samodzielne, osiągające sukcesy, po prostu jako zwykłych-niezwykłych ludzi z marzeniami i pasjami.
  Jesteśmy pod wrażeniem przygotowanego spotkania, które było praktyczną lekcją empatii i tolerancji. Na zakończenie dyr. szkoły Beata Ćwiek, będąca inicjatorem spotkania serdecznie podziękowała za niecodzienną wizytę przepojoną optymizmem i wiarą, że mimo przeszkód życie wygrać można dzięki marzeniom.

Joanna Para

DSC00930-001.JPG
DSC00982-001.jpg

Zmieniony ( 02.11.2016. )