Dolnośląski Festiwal Nauki Warsztaty Chemiczne - 2016 PDF Drukuj Email

Warsztaty Chemiczne

XIX DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI 2016
WARSZTATY CHEMICZNE

Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Bielanach Wr. w Dolnośląskim Festiwalu Nauki jest już stałym elementem oferty edukacyjnej Szkoły Podstawowej i dlatego we wrześniową sobotę tego roku uczniowie kl. 4-6 brali udział w warsztatach chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
  Ubrani w fartuchy ochronne i zabezpieczeni ochronnymi okularami rozpoczęli wędrówkę po laboratoriach chemicznych. Brali udział w badaniu radiometrem zakresu promieniowania różnych materiałów np. skał, szklanych pojemników z niewielką domieszka uranu. Następnie badali zabezpieczenia banknotów i różnych dokumentów przed fałszowaniem, w których wykorzystuje się zjawisko fluorescencji. Dużą atrakcją okazały się zajęcia, podczas których wykonywane były za pomocą niewidzialnego atramentu tzw. atramentu sympatycznego rysunki, napisy, które były niewidoczne aż do czasu spryskania ich odpowiednią substancją chemiczną. Po wysuszeniu prac wykonanych przez uczniów można było odszyfrować ukryte przez każdego rysunki lub opisy.
Joanna Piegowska

Zmieniony ( 01.11.2016. )