Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  Pfeil Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2018/2019
Oferta edukacyjna
Dyrektor informuje
Rekrutacja kl 1 i kl 0
Mapa Strony
Wywiadówki
Reforma
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Spotkanie z poezją - 2016 PDF Drukuj Email
Wpisał: K.Stobnicki   
22.06.2016.
Stanisław Srokowski

GIM
Spotkanie z poezją...
Gościem specjalnym był Pan
Stanisław Srokowski
30 maja 2016
>>> więcej <<<


Spotkanie z poezją 

„Świat bez duszy staje się w środku pusty.
Na zewnątrz pełen rzeczy, a w środku pusty”
Stanisław Srokowski

   We wtorek, 30 maja przy stolikach rozjaśnionych blaskiem świec i ozdobionych tomikami poezji zgromadzili się uczniowie naszego Gimnazjum. W spotkaniu pt.: „Na skrzydłach poezji” wziął udział gość specjalny: pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz, publicysta i krytyk literatury – Pan Stanisław Srokowski.
  Był to czas, w którym wspólnie mogliśmy zamyślić się nad uczuciami, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Spotkanie poprowadzili uczniowie klas trzecich, Ola Mosiewicz wraz z Adamem Zagułą. Na początku podjęliśmy się próby odpowiedzi na pytanie czym jest poezja? Jest to symbol, który kryje w sobie wiele znaczeń. Z greckiego poezja oznacza tworzenie, wytwórczość, sztukę poetycką. Najdawniejsze, nieużywane już znaczenie tego terminu to ogół wszystkich dzieł literatury pięknej. Dziś oznacza wszystkie utwory pisane wierszem.
  W świat poezji wprowadziły nas uczennice klasy II b, które zaprezentowały własną interpretację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.: „Rozmowa liryczna”. Następnie uczniowie klas pierwszych w dziełach wybitnych twórców poszukiwali odpowiedzi na fundamentalne pytanie: Czym jest miłość?
  Kolejną osobą, która zaprezentowała się przed naszą publicznością była finalistka wrocławskiego międzyszkolnego konkursu Płynął pod prąd Karolina Ilnicka.
  Poezję możemy nie tylko deklamować, ale również śpiewać. Ania Rutkowska oraz Kamila Karaś wzbogaciły spotkanie utworami „Koncert” Starego Dobrego Małżeństwa oraz „Wilcza zamieć” z „Wiedźmina”.
  W naszej szkole są też osoby, które potrafią nie tylko pięknie recytować poezję, ale również same ją tworzą. Uczennice Julię Stryszewską i Zuzanna Banaś podzieliły się z nami swoimi utworami poetyckimi.
  Na zakończenie poprosiliśmy poetę o zabranie głosu i wyrażenie swojego zdania o młodych, zafascynowanych poezją uczniach. Stanisław Srokowski wyjaśnił czym dla niego jest poezja oraz opowiedział nam o jej pochodzeniu i historii.
  Była to niezwykła lekcja języka polskiego. Dziękujemy poecie oraz uczestnikom za wspólnie spędzony czas.


Barbara Idziak 


1.
DSC08837.jpg
2.
DSC08840.jpg
3.
DSC08851.jpg
4.
DSC08860.jpg
5.
DSC08862.jpg
6.
DSC08867.jpg
7.
DSC08869.jpg
8.
DSC08870.jpg
9.
DSC08880.jpg
10.
DSC08884.jpg
11.
DSC08888.jpg
12.
DSC08891.jpg


Zmieniony ( 23.06.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2018 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.