Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  PfeilStart Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2018/2019
Oferta edukacyjna
Dyrektor informuje
Rekrutacja kl 1 i kl 0
Mapa Strony
Wywiadówki
Reforma
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Projekt > GIMNAZJUM 2015/2016 PDF Drukuj Email
Wpisał: K.Stobnicki   
21.06.2016.
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Prezentacja projektów klas drugich
gimnazjum 2015/2016
24 maja 2016
>>> więcej <<<


PROJEKTY W GIMNAZJUM

   Dnia 24 maja w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego gimnazjalistów klas drugich i przedstawienie ich efektów końcowych. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16:30, a jej tegoroczny tytuł to „MIKROKOSMOS- Wrocław Europejska Stolica Kultury”. Wyjaśnienie genezy tej nazwy, jej związek z Wrocławiem odnajdujemy analizując wypowiedź Normana Davisa. Spór pomiędzy obrońcami polskiego Wrocławia i zwolennikami niemieckiego Breslau; wątki czeskie i żydowskie; niemieccy wypędzeni i polscy repatrianci- to wszystko sprawia, że we Wrocławiu mamy do czynienia z „mikrokosmosem Europy Środkowej”.
  Wszystkie projekty miały więc związek z Wrocławiem, który w 2016 roku stanowi Europejską Stolicę Kultury. Każdy uczeń należał do jednej z grup przedmiotowych. Drugoklasiści pracowali od listopada do maja w kilkuosobowych zespołach pod opieką nauczyciela danego przedmiotu. W czasie realizacji projektu grupy odbywały różne wycieczki, przeprowadzone zostały ankiety, uczniowie korzystali z różnych źródeł informacji. Część działań była też prezentowana podczas Dni Otwartych gimnazjum.
  Podczas prezentacji końcowej, podsumowującej wielomiesięczne prace gimnazjaliści mieli za zadanie przedstawić temat swojego projektu i jego zagadnienia. W tym celu powstały filmy, zdjęcia, prezentacje multimedialne, a nawet scenki teatralne, w które uczniowie włożyli bardzo dużo pracy.
  Duże wrażenie zrobiła grupa z języka angielskiego. Przedstawiła ona swoje spostrzeżenia po przeprowadzeniu wywiadów z obcokrajowcami na wrocławskim rynku i ukazała nam historię wielu wrocławskich krasnoludków, stanowiących ważny symbol miasta.
  Równie ciekawie zaprezentowała się druga grupa językowa- z języka niemieckiego. Mieliśmy okazję poznać podobieństwa i różnice między sąsiadującymi ze sobą państwami, między którymi granicę tworzy rzeka Odra- Polską i Niemcami. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda życie po obu stronach rzeki. Wnioski wskazują, że Odra łączy i jednoczy oba narody.
  Grupa projektowa z języka polskiego w niezwykły sposób przedstawiła nam artystę- Juliusza Słowackiego. Publiczność mogła zobaczyć film stworzony przez uczniów, ukazujący wydarzenia z życia twórcy, związane z jego pobytem we Wrocławiu. Zaprezentowana została również scenka teatralna przedstawiająca uczucia poety ukazane w listach do matki.
  Uczniowie realizujący projekt edukacyjny z geografii w ciekawy sposób przedstawili Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury. Grupa ta odbyła dwie wycieczki podczas realizacji zadań. Pierwsza z nich nosiła tytuł „Od medyków do przyrodników”. Drugoklasiści pełnili na niej funkcję przewodników, opowiadając innym uczniom naszego gimnazjum o różnych wrocławskich obiektach. Druga wycieczka dotyczyła poznania Wrocławia nocą. Prace zostały udokumentowane w formie zdjęć, filmów i prezentacji.
  Mimo  że temat grup projektowych z religii oraz wiedzy o społeczeństwie wydawał się być podobny, gdyż dotyczył on Dzielnicy Czterech Kultur we Wrocławiu, to zaskoczyła niezwykła różnorodność przekazywanych informacji dotyczących tej dzielnicy. Przedstawiono budowę czterech świątyń (prawosławnego soboru, kościoła rzymskokatolickiego, kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz synagogi).
  Tematem prac grupy z historii był Wrocław na przestrzeni wieków, jego ulice i tajemnice. Uczniowie wraz z opiekunem odwiedzili wrocławski rynek, punkty widokowe i Ostrów Tumski. Podczas prezentacji można było wysłuchać wrocławskich legend, poznać ciekawe nazwy ulic miasta, np. Nożownicza, Więzienna oraz historię ich nazw.
  Zadaniem uczestników projektu z wychowania fizycznego było ukazanie Wrocławia jako miejsca związanego ze sportem i jego rozwojem. Uczniowie odbyli wycieczki do Kobierzyc na mecz piłki ręcznej oraz do Wrocławia na mecz piłki nożnej. Chłopcy przybliżyli również nazwy i osiągnięcia drużyn, klubów sportowych działających na terenie Wrocławia.
    Temat projektowych matematyków dotyczył tego, gdzie wychodzą kulturalni wrocławianie. Podczas prezentacji zostały przedstawione wyniki kilku ankiet przeprowadzonych wśród uczniów. Ukazywały one, m.in. miejsca, do których gimnazjaliści najchętniej się wybierają.
   Zadaniem grupy projektowej z fizyki było ukazanie zastosowania fizyki w stale rozwijającym się Wrocławiu. Uczniowie odbyli wycieczki, m.in. do Hydropolis oraz Hali Stulecia. Zostały przedstawione właściwości fizyczne w budowlach; ukazano działanie Pergoli w aspektach fizyki dźwięku, światła oraz ciśnienia.
  Zakończenie prezentacji stanowiło wystąpienie grupy projektowej z biologii, której temat dotyczył lasów i roślinności w naszej okolicy. Pozwoliło nam to poznać otaczający nas świat przyrodniczy. Został wykonany zielnik, a prezentację urozmaicały zdjęcia.
  Po zakończeniu wszystkich prezentacji głos zabrała pani dyrektor Beata Ćwiek. Docenione zostały praca i zaangażowanie uczniów, a uroczystość pozytywnie oceniali również sami gimnazjaliści biorący udział w projekcie. „Projekt był na wysokim poziomie. Każdy mógł pokazać swoje dobre strony i wykazać się w grupie. Poszerzaliśmy wiedzę na temat miasta Wrocławia- miejsca, z którym tak wiele nas łączy. Temat był nam więc bliski, z chęcią go realizowaliśmy”- mówiła po zakończeniu uczennica klasy IIB- Paulina Sulima. „Projekt był dobrze zorganizowany. Zaciekawiła nas różnorodność tematów; poznaliśmy różne formy prezentacji”- dodała uczennica Oliwia Pluta.
  Podczas realizacji projektu pracowaliśmy w grupach wykorzystując różne źródła informacji. Nauczyliśmy się współpracy w zespole, mieliśmy okazję samodzielnie podejmować decyzje dotyczące naszych działań. Każdy z uczniów, który realizował projekt otrzymał ocenę, która znajdzie się na świadectwie ukończenia gimnazjum. Udział w nim stanowi dla nas niezwykłe doświadczenie, a już teraz życzymy powodzenia przyszłym uczestnikom projektu.


Kamila Kwiatek, kl.2b1.
DSC_6279.jpg
2.
DSC_6287.jpg
3.
DSC_6289.jpg
4.
DSC_6290.jpg
5.
DSC_6292.jpg
6.
DSC_6295.jpg
7.
DSC_6297.jpg
8.
DSC_6301.jpg
9.
DSC_6303.jpg
10.
DSC_6306.jpg
Zmieniony ( 22.06.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2018 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.