Projekt językowo-historyczny - Wielcy Władcy Anglii i Francji PDF Drukuj Email
flaga_anglii

GIM
Projekt językowo-historyczny
"Wielcy Władcy Anglii i Francji"

styczeń - marzec 2016

flaga_anglii

klasy I-III GIM

PROJEKT JĘZYKOWO-HISTORYCZNY:
Wielcy Władcy Anglii i Francji

W okresie styczeń-marzec 2016r., uczniowie klas I-III naszego gimnazjum pod opieką p. Anny Korzeniowskiej i p. Agnieszki Snelli realizowali projekt edukacyjny z j. angielskiego i historii: WIELCY WŁADCY ANGLII I FRANCJI.
   Podczas lekcji zapoznali się z postaciami takich królów i królowych jak: Henryk VIII, Jerzy III, Elżbieta I, Elżbieta II, Ludwik XIV, Ludwik XV, Maria Antonina, Maria Leszczyńska i Napoleon Bonaparte. W trakcie trwania projektu, nasi gimnazjaliści wykonywali różnego rodzaju zadania, które pozwoliły im rozwijać swoje uzdolnienia: poszerzyć wiedzę kulturowo-historyczną o Anglii i Francji, ćwiczyć umiejętności językowe, a także wykazać się zdolnościami plastycznymi. Uczniowie rozwiązywali na lekcjach rebusy i krzyżówki (poszerzając słownictwo kulturowo-historyczne w j. angielskim), oglądali filmy historyczne oraz tematyczne prezentacje multimedialne.
   Udział w projekcie, pozwolił gimnazjalistom zapoznać się bliżej z sylwetkami królów i królowych Anglii i Francji np. dynastii Tudorów: ich stylem życia, wyglądem ówczesnych budowli, ciekawostkami dotyczącymi np. relacji królów z ludem, ówczesnej mody, sposobów odżywiania itd.
   W ramach działań z języka angielskiego i historii, nasi gimnazjaliści tworzyli autorskie filmy i prezentacje, wykonywali plakaty i inne prace plastyczne.
Podczas lekcji kulturowych z j. angielskiego, uczniowie m. in.: pisali list do Henryka VIII z prośbą o ułaskawienie jednej z jego żon, tworzyli listę zasad savoir-vivre jakimi powinni się kierować goście przy stole króla, w formie makiety projektowali ogród Henryka VIII i wioskę za czasów Tudorów, stworzyli w j. angielskim listę pytań, które zadaliby Henrykowi VIII, gdyby żyli w jego czasach itp.
   Podczas zajęć z historii oraz na kole historycznym, gimnazjaliści poszerzyli swoją wiedzę o władcach Anglii i Francji poprzez analizowanie i interpretowanie tekstów źródłowych, fragmentów listów z tamtych czasów, map itp. Chętni uczniowie sięgali po dodatkową lekturę (np. Król Słońce i jego czasy). Wyszukiwali ciekawostki na temat władców w Internecie, oceniając  jednocześnie przydatność zdobytych informacji jako źródła historycznego oraz ich wiarygodność.
   Finałem projektu, a tym samym formą jego podsumowania, był uroczysty apel podczas DNIA OTWARTEGO naszego gimnazjum oraz występy uczniów klas I-III. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie historyczne w j. polskim i w j. angielskim. W obu scenkach bohaterami byli wielcy władcy – w pierwszym zobaczyliśmy nieustraszonego i okrutnego króla Anglii – Henryka VIII, a w drugim strojnego i uwielbianego przez lud króla Francji - Ludwika XIV.
   Na koniec apelu, goście naszej szkoły mogli obejrzeć fragment filmu o Paryżu – autorską produkcję Wojtka Szynalskiego, Szymona Koźbiał i Dawida Waligórskiego - uczniów klasy Ia grupy zaawansowanej z j. angielskiego, którzy wzięli udział w wycieczce do Francji organizowanej w tym roku w naszej szkole. Chłopcy pokazali nam wspaniały film, w którym oprowadzili nas po najsłynniejszych zabytkach Paryża i opowiedzieli o swoich wrażeniach po pobycie w jednej z najznakomitszych stolic Europy.

Celem projektu z j. angielskiego i historii WIELCY WŁADCY ANGLII I FRANCJI było:

-    rozwijanie uzdolnień językowych i historycznych, a także plastycznych i aktorskich;
-    rozwijanie umiejętności twórczego myślenia i działania;
-    utrwalenie i wzbogacenie słownictwa z zakresu znajomości języka angielskiego, a tym samym podniesienie wśród uczniów kompetencji językowych (słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie w j. angielskim)
-    podniesienie motywacji do nauki języka angielskiego i historii oraz rozwijanie zainteresowań kulturą innych krajów europejskich tj. Anglia i Francja;
-    kształtowanie w uczniach otwartości i ciekawości wobec innych narodowości i kultur;
-    umacnianie wiary we własne siły i możliwości - nabywanie swobody w tworzeniu wypowiedzi ustnych w j. polskim i j. angielskim, rozwijanie umiejętności autoprezentacji;
-    nabycie umiejętności pracy metodą projektu;
-    wzrost umiejętności uczniów w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii np. komputer, Internet, aparat, kamera itp.
   Koordynatorzy dziękują uczniom klas I, II i III naszego gimnazjum za ogrom pracy i zaangażowanie włożone w przygotowanie przedstawienia z j. angielskiego i historii, za szereg działań wykonanych w ramach Dnia Otwartego i pomoc w organizacji finału projektu WIELCY WŁADCY ANGLII I FRANCJI.
   Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów klasy IIIB: Tomka Zagórskiego, Krzysia Kwasa, Dominika Zagórskiego, Karoliny Niemotko, Justyny Dąbrowskiej, Natalii Jagielskiej i członków koła z j. angielskiego i historii - uczniów klas I i II: Oliwii Pluty, Martyny Szmacińskiej, Maćka Kuczera, Oli Ruchniak, Klaudii Strużyk, Olivii Krotofilski, Julii i Oliwi Pawelczyk, Wojtka Szynalskiego, Czarka Jałoszyńskiego, Adama Pietrzok, Tomka Federowicza, Szymona Koźbiała oraz Michała Pawłowskiego.

Anna Korzeniowska
Agnieszka Snella

Zmieniony ( 05.04.2016. )