Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  Pfeil Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2018/2019
Oferta edukacyjna
Dyrektor informuje
Rekrutacja kl 1 i kl 0
Mapa Strony
Wywiadówki
Reforma
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

242 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej PDF Drukuj Email
Wpisał: K.Stobnicki   
06.11.2015.
Herb Stanisława Augusta Poniatowskiego


242 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej
Święto wszystkich pracowników oświaty
14 października 2015
>>> więcej <<<


Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie klas 1

   Obchody 241 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej będącej pierwszą w Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Jest to ważne święto wszystkich pracowników oświaty.
Wnioskodawcą utworzenia KEN był król
Stanisław August Poniatowski (kliknij)„Wśród wielu ważnych spraw – daj siebie innym”

  14.10.2015 r. w Gimnazjum im. UNICEF odbyła się uroczysta akademia z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Konferansjerki prowadzące imprezę przypomniały, iż w czasach oświecenia uchwałą sejmową 14 października 1773 roku ustanowiono i powołano Komisję Edukacji Narodowej powierzając jej całokształt prac związanych z organizacją szkolnictwa. Zwróciły uwagę na to, iż szkoła jest ogromną częścią naszego życia, naszą codziennością, a słowa wypowiedziane przez Elizę Orzeszkową są dzisiaj jak najbardziej aktualne „Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu ”.
  Młodzi artyści słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie klas II wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom prezentując krótką etiudę teatralną w języku angielskim. Młodzież gimnazjalna wręczając kwiaty doceniła codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
  Na scenę zaproszono panią Dyrektor Beatę Ćwiek, która osobiście złożyła życzenia nauczycielom, mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
  Kolejnym punktem programu było pasowanie uczniów klas I, podczas którego zostali oni włączeni do grona  pełnoprawnych gimnazjalistów. Złożyli ślubowanie, że w codziennej pracy nie będą szczędzili sił w zdobywaniu rzetelnej wiedzy, a swoim zachowaniem, pilnością w nauce i pracy, wyrażać będą szacunek tradycjom szkoły. Postanowili dać wzorowe świadectwo uczniowskiej kultury i aktywnie działać na rzecz UNICEF, promując idee patrona Szkoły w środowisku lokalnym. Uczniowie najstarszych klas poprowadzili zaprzysiężenie młodszych kolegów, poprzez mianowanie ich symbolicznym mieczem na rycerza gimnazjalistę.  Zwyczaj ten zaczerpnęli ze źródeł historii wczesnego średniowiecza, gdzie uroczystego pasowania na rycerza dostępowali młodzieńcy cechujący się szlachetnymi cechami. Giermek, aby zostać rycerzem od najmłodszych lat uczył się rzemiosła wojennego, zdobywał umiejętności i sławę. Jednym z warunków otrzymania godności rycerskiej było: przestrzeganie kodeksu rycerskiego, dbałość o godność, tradycje i odwaga w obronie Ojczyzny. Ukoronowaniem tych zasług było pasowanie na rycerza. Mamy nadzieję, że nasza młodzież, przez nawiązanie do zaszczytnej roli rycerstwa, będzie bardziej świadoma słów składanej przysięgi, podoła zadaniom, jakie przed nimi stawia przynależność do wspólnoty uczniowskiej i  nie przestraszą ich wysokie wymagania stawiane przez nauczycieli.
  Z okazji uroczystości dyrektor wraz z nauczycielami oraz rodzicami, życzą wytrwałości w nauce oraz rozwijania zainteresowań i szlifowania zdolności, a uczniowie podziękowali za ambicje i marzenia, za wędrówki w nieznane, za „wiem”, „umiem”, „chcę”, za „kim być?, „jakim być?”, za naukę „jak żyć”.

Barbara Idziak
Joanna Szymani


1.
DSC02161.jpg
2.
DSC02169.jpg
3.
DSC02178.jpg
4.
DSC02185.jpg
5.
DSC02193.jpg
6.
DSC02215.jpg
7.
DSC02221.jpg
8.
DSC02229.jpg
9.
DSC02249.jpg


Zmieniony ( 07.11.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Header Pic
left unten right unten
© 2018 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.