Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Koła zainteresowań arrow Biblioteka szkolna arrow Etiudy filmowe dla gimnazjalistów Header Pic

Etiudy filmowe dla gimnazjalistów PDF Drukuj Email
Wpisał: biblioteka
24.10.2015.
film_klisza.jpg

GIM
Etiudy filmowe dla gimnazjalistów

październik 2015

Etiudy filmowe dla gimnazjalistów

Już po raz kolejny nasz biblioteka zamieniła się w salę kinową. Tym razem uczniowie bielańskiego gimnazjum mogli poznać etiudy filmowe - krótkie  formy sprawdzające możliwości inscenizacji, reżyserii, montażu itd., ale przede wszystkim dające możliwości praktyki twórczej. Nasi uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli „Krótką historię kina” oraz „Wjazd pociągu na stację” Braci Lumier, czyli jeden z pierwszych ruchomych obrazów dających początek światowej kinematografii.  „Człowiek z magicznym parasolem” A. Osieckiej to etiuda utrzymana w konwencji kina niemego, gdzie wkrada się nostalgia i magia. W barze pojawia tajemniczy, noszący się z nieco staroświecką elegancją jegomość z dziurawym parasolem w dłoni. Parasol, a właściwie znajdująca się w nim pokaźna dziura, okazuje się zaczarowanym oknem do innej, piękniejszej rzeczywistości… Natomiast  „Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego to film, który przez lata nie stracił na świeżości i sile przekazu. Absurdalna sytuacja, którą można odczytać jako metaforę inności, nie zestarzała się i nadal stanowi jedną z najdowcipniejszych opowieści Polańskiego. Na zakończenie pokazu młodzież obejrzała nominowaną do Oscara "Katedrę" w reżyserii Tomasza Bagińskiego, twórcy specjalizującego się w tego typu produkcjach. Obraz oparty jest na opowiadaniu Jacka Dukaja, polskiego pisarza, autora fantastyki, pod tym samym tytułem. Dopełnieniem, a jednocześnie powtórką z historii była „Animowana historia Polski” - projekt zrealizowany jednocześnie w dwóch wersjach: zwykłej 2D i stereoskopowej 3D.  Na jej realizację złożyło się około 90 ujęć, w których dostrzec można aż 900 animowanych, unikalnych postaci z różnych epok. Mamy nadzieję, że był to dla wszystkich uczestników  ciekawy i pobudzający wyobraźnię, a jednocześnie pouczający i skłaniający do refleksji pokaz kunsztownej gry aktorskiej.

Joanna Para, Katarzyna Gaj

Zmieniony ( 25.10.2015. )