Ecke links Ecke rechts
Header Pic   Header Pic
Header Pic  PfeilStart arrow O szkole arrow Wolontariat Header Pic
Header Pic
Start
O szkole
Zainteresowania i uzdolnienia
Kalendarz 2018/2019
Oferta edukacyjna
Dyrektor informuje
Rekrutacja 2019/2020
Mapa Strony
Wywiadówki
Reforma
Dzwonki
Kontakt
Szukaj
Linki
Innowacje pedagogiczne
Rada Rodziców
Przetargi

Wolontariat


:)    Od września 2005 r. uczniowie naszego gimnazjum systematycznie podejmują działania związane z wolontariatem. Szkoła stała się miejscem, w którym młodzi ludzie uczą się otwartości, szacunku dla innych oraz wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Wolontariat pojawił się w działaniach szkoły jako jeden z elementów realizowanego szkolnego programu wychowawczego. Cieszy fakt, iż nasi uczniowie odczuwają potrzebę podejmowania różnych przedsięwzięć na rzecz innych, dzielą się tym, co w nich dobre i szlachetne - w myśl zasady, że „przyjemniej jest dawać niż brać”.
    W poprzednich latach nasza młodzież brała udział w następujących działaniach:
akcjach charytatywnych dotyczących np. zbiórek książek i zabawek dla domów dziecka, zbiórek darów dla szkoły polskiej na Ukrainie i w Wilnie, zbiórek produktów chemicznych dla domu samotnej matki imprezach dla młodszych dzieci np. Święcie Pieczonego Ziemniaka, Mikołajkach i Zabawie Karnawałowej, Dniu Dziecka, Święcie dyni, Święcie warzyw, Święcie jabłka, Pikniku Rodzinnym, działaniach w przedszkolu i w bibliotece szkolnej w ramach akcji „Cały Wrocław czyta - Całe Bielany czytają”
Rozpoczął się kolejny rok działalności wolontariatu w naszej szkole.
  24 września w Bielanach Wr. odbył  się III Bielański Bieg Rodzinny. Wolontariusze  z Gimnazjum im. UNICEF uczestniczyli  w tej imprezie, której celem imprezy było zaangażowanie rodzin do wspólnego spędzania czasu wolnego, będącego ważnym czynnikiem integrującym oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez sport, rozrywkę i wypoczynek. Podczas zabawy przygotowano dla dzieci i młodzieży szereg atrakcji m. in. bieg krasnala i
sztafetę rodzinną. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymywali medale, a najmłodsi słodycze. Prowadzącymi konkurencje byli wolontariusze z naszego gimnazjum, aż 30 uczniów zaangażowało się w pomoc przy organizacji imprezy. Wolontariuszki rozlewały i podawały biegaczom wodę oraz wręczały im medale. Część dziewcząt pracowała w biurze zawodów, gdzie zapisywały uczestników. Chłopcom zostało przydzielone bardzo odpowiedzialne zadanie – kierowali ruchem drogowym na trasie biegu.   Frekwencja była bardzo wysoka. Biegacze przyjechali z różnych okolic Dolnego Śląska, rozpoczynając od Bielan Wrocławskich, kończąc na Wałbrzychu.Organizatorzy przygotowali dwie trasy: 5-kilometrowa i 10 – kilometrową pętlę, która przebiega ulicami Bielan Wr.  Atmosfera była wspaniała, co mogą potwierdzić chyba wszyscy, a w szczególności wolontariusze.
  Natomiast 15 października 2014 r. w godzinach od 14:30 do 16:30 uczniowie klas I-II Sp. spotkali się, aby wspólnie obchodzić jesienne święto, które nosiło nazwę  „Święto ziemniaka”. W październikowe popołudnie wolontariusze z gimnazjum, pod opieką nauczycieli przygotowali wiele pomysłowych zabaw, w których chętnie uczestniczyły maluchy.  Imprezę zainicjowała część artystyczna przygotowanym przez dzieci „Tańcem Kłaniany” oraz krótkim  przedstawianiem pt. „Jesienna scenka”. Wolontariusze z gimnazjum wraz z nauczycielami przygotowali ciekawe konkurencje plastyczne m. in.: „Malowanie jesieni na dużym formacie”, „Wyklejanka z suszonych liści”, „ Jesienne drzewa”. Hitem okazały się konkurencje sportowe m.in.: „Zbieranie kasztanów na czas”, „Slalom między plastikowymi butelkami”, „Bieg z kasztanem na łyżce”, „Rzut szyszką do kosza” i „Ziemniaczane kręgle”. Wszyscy uczestnicy zabawy, a było ich naprawdę sporo,chętnie posilali się ciastami  wykonanymi przez rodziców uczniów najmłodszych klas. Kulminacyjnym punktem imprezy był ziemniaczany poczęstunek prosto z ogniska. Wolontariusze z naszego gimnazjum kolejny raz bezinteresownie zaangażowali się w pomoc,przygotowanie i przeprowadzenie całej imprezy, umilając najmłodszym uczniom popołudniowy pobyt w szkole. Z naszych obserwacji,przeprowadzonej ankiety i wrażeń spisywanych na gorąco wynikało, że dzieci bardzo dobrze się bawiły i już czekają na podobne, tego typu spotkanie.
  Kolejne działanie wolontariuszy dotyczyło zorganizowania 6 grudnia 2013r. popołudniowej imprezy dla najmłodszych „Spotkania z Mikołajem”. Już od  rana, przy dźwiękach dzwoneczków wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły w Bielanach Wr. witał Święty Mikołaj ze śnieżynkami obdarowując  wchodzących cukierkami. Szacowny gość, czyli tego dnia miał pełne ręce roboty. Na wszystkich bowiem lekcjach odwiedzał klasy rozdając uradowanym dzieciakom prezenty. Prawdziwa zabawa zaczęła się w godzinach popołudniowych, kiedy to uczniowie z klas 0–III SP., po uprzednim zaproszeniu Św. Mikołaja, mieli możliwość obejrzenia przedstawienia pt. „Czy Mikołaj przyjedzie” i wysłuchania piosenek o tematyce mikołajkowo–świątecznej.Po występach artystycznych nasi milusińscy tworzyli kolorowe, piękne i świecące ozdoby choinkowe: bombki, aniołki, kartki świąteczne, bałwanki i inne drobiazgi, które później przystroiły naszą szkolną choinkę. Każdy miał więc możliwość spróbowania swoich sił wspierany przez nauczycieli oraz wolontariuszy z gimnazjum. Na sali gimnastycznej uczniowie mieli sprawdzić się w konkurencjach sportowych, a więc: skakali na bombce, grali w mikołajowe kręgle, skakali w worku na prezenty, rzucali prezentami do kosza, ciągnęli sanie i pokonywali śnieżkowy slalom. Nie zabrakło oczywiście cukierków, którymi przez cały dzień raczył dzieci Św. Mikołaj oraz popołudniowego, słodkiego poczęstunku z herbatką włącznie. Dzieciaki zmęczone całodniowym świętowaniem, ale szczęśliwe i uradowane wracały tego dnia do swoich domów.
Cieszy fakt, iż w każdej kolejnej imprezie uczestniczy coraz większa liczba uczniów gimnazjum, którzy poświęcają swój wolny czas organizując działania dla najmłodszych dzieci w naszej szkole.
   Po raz pierwszy w maju 2010 r. uczniowie klas 0-IV spotkali się, aby wspólnie obchodzić „Święto Kwiatowego Latawca”. Głównym zadaniem realizowanego projektu  było pobudzenie dzieci do aktywności ruchowej, twórczej i artystycznej oraz  integracja społeczności szkolnej i lokalnej. Rozwijano również umiejętności manualne i konstruktorskie naszych milusińskich.
Kulminacyjnym punktem realizowanego zadania było spotkanie 20.05.2010 roku w godz. od 14:30 -16:30. Uroczystość rozpoczęła piosenka „Dmuchawce, latawce, wiatr” w wykonaniu dzieci z kl. III a, która wprowadziła nas w nastrój tego dnia. Wszyscy zebrani mogli posłuchać krótkiej historii latawca i obejrzeć scenkę teatralną pt. „Co się stało z pszczółką Mają”. PO części artystycznej dzieci chętnie tworzyły kwiatowe wianki, robiły papierowe kwiaty i je ozdabiały, wyklejały kwiaty z bibuły, ale największą radość sprawiło im malowanie dłońmi wiosennego pejzażu. Miały również możliwość  pochwalenia się swoimi talentami, a więc zaśpiewać wiosenne piosenki.  W sali gimnastycznej czekały już na wszystkich przygotowane konkurencje sportowe m.in. „Kwiatowy tor przeszkód”, „Rzut piłkami do kwiatowego kosza”, „Slalom między kwiatowymi pachołkami”, w które dzieci chętnie się angażowały. Równocześnie w czasie, gdy dzieci się bawiły chętni uczniowie mogli wykonać własnego latawca.
   Od roku szkolnego 2005/06 w naszej szkole, w ramach wolontariatu z realizujemy projekt  „Czwartki czytelnicze”, Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, a także kształcenie empatii wśród starszej młodzieży. Udało nam się zachęcić młodzież gimnazjalną do udziału w akcji - wolontariusze z koła bibliotecznego, raz w miesiącu prowadzą zajęcia w Przedszkolu Samorządowym lub czytają dzieciom książki w bibliotece, w specjalnie przygotowanym w tym celu „kąciku czytelniczym”. Uczniowie z zaangażowaniem rozwijają pasje czytelnicze małych słuchaczy.  Zaproponowaną formą dokumentowania działań szkolnego wolontariatu jest KSIĘGA WOLONTARIATU, strona internetowa oraz wystawy zdjęć. Mamy nadzieję, że młodym adeptom wolontariatu nie zabraknie zapału i energii, a swoje pomysły zrealizują osiągając w zamian najpiękniejszą gratyfikację – zadowolenie i wdzięczność podopiecznych.

Imprezy w których uczestniczył  wolontariat:

Data Tytuł pozycji Autor Odsłony
18.05.2019. Młodzi dla bezdomnych K.Stobnicki 105
14.05.2019. Akcja charytatywna - Pola nadziei 2019 K.Stobnicki 105
12.05.2019. Warsztaty pt. Palmowe kreacje K.Stobnicki 92
02.04.2019. Pierwszy dzień wiosny - Wrocławski Bieg Sponsorowany 2019 K.Stobnicki 133
24.12.2018. Udział w akcji - Podaruj paczkę na kresy K.Stobnicki 265
14.10.2018. Bielański Bieg Rodzinny - V edycja K.Stobnicki 256
01.05.2018. Akcja charytatywna - Pola nadziei 2018 K.Stobnicki 418
28.12.2017. Podziękowania od Hospicjum K.Stobnicki 420
18.12.2017. Młodzież dla Hospicjum K.Stobnicki 530
16.12.2017. Mikołajki 2017 K.Stobnicki 426
08.12.2017. Podziękowania - Ostrowite i Nowa Cerkiew K.Stobnicki 440
06.12.2017. Fabryka bombek - 2017 K.Stobnicki 465
11.11.2017. Pomoc niezwykle cenna - Ostrowite i Nowa Cerkiew K.Stobnicki 561
20.10.2017. Zbieramy dary dla dzieci - Ostrowite i Nowa Cerkiew K.Stobnicki 545
13.10.2017. Bielański Bieg Rodzinny - IV edycja K.Stobnicki 641
19.05.2017. Serce dla Afryki 2017 - podziękowania K.Stobnicki 581
05.05.2017. Gimnazjaliści uczą się pomagać K.Stobnicki 581
31.03.2017. Pierwszy dzień wiosny - Wrocławski Bieg Sponsorowany 2017 K.Stobnicki 712
21.01.2017. Wolontariusze dla bezdomnych K.Stobnicki 620
06.01.2017. Podziękowanie za udział w akcji Podaruj paczkę na kresy - 2016 K.Stobnicki 897
05.01.2017. Przedświąteczne działania w Gminnym Zespole Szkół w Bielanach Wr. 2016 K.Stobnicki 743
05.01.2017. Mikołajki 2016 K.Stobnicki 671
17.11.2016. Zbieramy dary dla Polaków na Ukrainie i Wileńszczyźnie 2016 K.Stobnicki 583
02.10.2016. Bielański Bieg Rodzinny - III edycja K.Stobnicki 663
02.04.2016. Pierwszy dzień wiosny - Wrocławski Bieg Sponsorowany 2016 K.Stobnicki 718
22.03.2016. Serce dla Afryki 2016 K.Stobnicki 773
19.03.2016. Wolontariusze dla bezdomnych K.Stobnicki 708
19.12.2015. Podziękowania za udział w akcji K.Stobnicki 985
16.12.2015. Fabryka bombek - 2015 K.Stobnicki 918
03.12.2015. Zbieramy dary dla Polaków na Ukrainie i Wileńszczyźnie K.Stobnicki 779
17.05.2015. Wrocławski Bieg Sponsorowany 2015 - Podziękowania K.Stobnicki 835
27.04.2015. Wolontariusze dla bezdomnych K.Stobnicki 876
24.03.2015. Wrocławski Bieg Sponsorowany K.Stobnicki 1098
21.12.2014. Dziękujemy za dary dla Polaków na Ukrainie i Wileńszczyźnie K.Stobnicki 1018
14.12.2014. Mikołajki 2014 K.Stobnicki 964
14.12.2014. Fabryka bombek - 2014 K.Stobnicki 1127
02.12.2014. Zbieramy dary dla Polaków na Ukrainie i Wileńszczyźnie K.Stobnicki 995
19.10.2014. Święto ziemniaka po bielańsku 2014 K.Stobnicki 1032
13.10.2014. Bielański Bieg Rodzinny o Puchar Sołtysa Adama Orylskiego K.Stobnicki 1284
30.03.2014. Pierwszy dzień wiosny - Wrocławski Bieg Sponsorowany K.Stobnicki 1063
22.01.2014. Uczennice naszego Gimnazjum uczą się pomagać K.Stobnicki 1100
10.12.2013. Bielańskie spotkania z Mikołajem 2013 K.Stobnicki 944
20.11.2013. Projekt edukacyjny Fabryka bombek K.Stobnicki 1266
26.10.2013. Projekt edukacyjny "Co nam jesień w koszu niesie?" K.Stobnicki 1852
30.09.2013. Piknik Rodzinny "Pożegnanie lata 2013" K.Stobnicki 1573
17.08.2012. Jesienne dary lasu K.Stobnicki 1760
23.04.2011. WYNIKI > Wielkanocne zwyczaje w bielańskiej szkole K.Stobnicki 1962
11.10.2010. W ekologicznym ogrodzie K.Stobnicki 1889
07.10.2009. Święto Jabłka K.Stobnicki 2243
22.10.2008. Święto warzyw K.Stobnicki 2118
Header Pic
left unten right unten
© 2019 Zespół Szkolno Przedszkolny im. UNICEF w Bielanach Wrocławskich
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.